Jeszcze tylko 3 miesiące na znalezienie mieszkania mają osoby, które chcą skorzystać z kredytu w ramach rządowego programu „Rodzina Na Swoim.” Zgodnie z zapisami ustawy o rządowym wsparciu, wniosek kredytowy musi zostać złożony jeszcze w tym roku.
Limity w programie "Rodzina na Swoim" / Media

Niestety wiele wskazuje, że mieszkań dostępnych w ramach programu będzie jeszcze mniej, z powodu niższych limitów, jakie będą obowiązywać w IV kwartale.

Kredyt mieszkaniowy jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup konkretnej nieruchomości. Z tego powodu składając wniosek kredytowy niezbędne jest już wybranie nieruchomości i dostarczenie wszystkich dokumentów z nią związanych. Dlatego, mimo iż na złożenie wniosku o kredyt mieszkaniowy z rządowym dofinansowaniem mamy czas do końca roku, to już teraz warto zacząć szukać nieruchomości. Jak wiemy, mimo dużej podaży mieszkań, znalezienie tego wymarzonego domu lub mieszkania może zająć nawet kilka tygodni. Jeżeli nie będziemy mieli wybranej nieruchomości i podpisanej umowy przedwstępnej, żaden bank nie przyzna nam kredytu, więc otrzymanie dopłat będzie niemożliwe.

Reklama

W przypadku kredytu preferencyjnego konieczne jest także spełnienie jednego z dodatkowych warunków – cena za metr kwadratowy nie może przekroczyć określonego poziomu.

Limity są jeszcze niższe

Reklama

Limit maksymalnej ceny za metr kwadratowy jest ustalany na podstawie kosztów odtworzenia metra kwadratowego, ogłaszanego co 6 miesięcy przez właściwego wojewodę. Część z nich podała już wskaźniki na najbliższe pół roku, dzięki czemu możemy obliczyć limity, jakie będą obowiązywały na ostatni kwartał obowiązywania programu. Niestety, większości lokalizacji spośród tych, dla których możemy obliczyć już nowe limity, maksymalna cena spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jedynym pozytywnym dla kupujących wyjątkiem jest województwo podlaskie, gdzie ceny w minimalnym stopniu wzrosły. Powody do optymizmu mają także mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz osoby które chcą nabyć nieruchomość w województwie dolnośląskim.

Niższe, dopuszczalne ceny za metr kwadratowy wymagają od kupującego poszukiwania tańszego mieszkania, albo zwiększenia wysiłków w negocjacjach ze sprzedającym i uzyskania kompromisu w postaci obniżonej ceny za całe mieszkanie.

Oprócz limitu ceny przepisy nakładają także dodatkowe wymogi w postaci maksymalnego metrażu. W przypadku większości klientów powierzchnia użytkowa domu nie może przekroczyć 140 metrów kwadratowych, a mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy o kredyt ubiega się tzw. singiel. W tym przypadku zakupić można tylko mieszkanie o powierzchni nie większej niż 50 metrów kwadratowych.

Rodzina Na Swoim nie dla każdego

Kredyt preferencyjny skierowany jest do 3 grup klientów i tylko spełniając określone kryteria można o takie wsparcie się ubiegać. O dopłaty mogą wnioskować małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci lub prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli tzw. single. Dodatkowo kredytobiorca nie może mieć ukończonych 35 lat. Tej zasady nie muszą spełniać osoby samotnie wychowujące dzieci, ponadto w przypadku małżeństw kryterium wieku musi spełniać przynajmniej jedna osoba. Podpisując umowę kredytową nie można także być właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej, a singiel dodatkowo nie mógł być wcześniej posiadaczem mieszkania czy domu. Dla jednoosobowego gospodarstwa nabywana nieruchomość musi być tą pierwszą w życiu.

Jeśli tylko spełniamy, jako klienci kryteria programu warto zastanowić się na zaciągnięciem kredytu z dopłatami. Przez pierwsze 8 lat okresu kredytowania otrzymujemy wsparcie w postaci dopłat w wysokości połowy raty odsetkowej. Przykładowo, dla kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych, zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, przy 30-letnim okresie spłaty, przez 8 lat rata będzie wynosiła około 1100 złotych. Dla porównania, rata analogicznego kredytu bez dopłat będzie wyższa o około 850 złotych. Łączne suma dopłat wyniesie około 80 tysięcy złotych. Zatem jeśli planujemy zakup mieszkania i spełniamy kryteria programu to na znalezienie nieruchomości i złożenie wniosku mamy już tylko 3 miesiące.

Michał Krajkowski, Główny Analityk Dom Kredytowy Notus