Projekt ustawy o dopłatach to ważne narzędzie udostępniania mieszkań dla rodzin o niższych dochodach - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Dodał, że dzięki dopłatom szybciej będzie rósł cały rynek mieszkań na wynajem.

Zdaniem Cebuli zaproponowany przez rząd projekt "to bardzo dobry sygnał i dla firm budowlanych i dla zainteresowanych własnym mieszkaniem".

"Kontrola nad programem będzie spoczywać w rękach samorządów lokalnych, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem" - ocenił, dodając, że to samorządy zajmują się m.in. kwestią opieki społecznej i one najlepiej znają sytuację swoich mieszkańców.

"Ważne, że wysokość dopłat będzie powiązana z kosztami na danym terenie oraz powierzchnią mieszkania. Limity dochodów oraz kryteria dodatkowe pozwolą na dotarcie z programem do rzeczywiście potrzebujących wsparcia" - podsumował.

W poniedziałek do konsultacji publicznych został skierowany projekt o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Zgodnie z proponowanymi przepisami dopłaty do czynszów mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów. Gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni mieszkania. Im bardziej liczne gospodarstwo tym wyższe mają być dopłaty.

O dopłaty będzie można się ubiegać w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych - wtedy gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

Dopłaty będą przyznawane na dziewięć lat. Po trzech i sześciu latach mają być stopniowo zmniejszane. Dodatkowo co trzy lata beneficjenci będą weryfikowani.

Kryteria pierwszeństwa ws. dopłat do czynszów określi rada gminy w drodze uchwały. Rada gminy będzie miała do dyspozycji zawarty w ustawie katalog, z którego będzie wybierała najważniejsze dla niej kryteria.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.