statystyki

Rząd zapłaci najwyżej za jedną szóstą czynszu

autor: Katarzyna Klukowska10.04.2018, 07:51; Aktualizacja: 10.04.2018, 08:10
Gdy uwzględnić opłaty za media i koszty wspólne zarządzania nieruchomością, rządowa subwencja nigdzie nie przekroczy 15 proc. uśrednionej miesięcznej kwoty za lokal.

Gdy uwzględnić opłaty za media i koszty wspólne zarządzania nieruchomością, rządowa subwencja nigdzie nie przekroczy 15 proc. uśrednionej miesięcznej kwoty za lokal.źródło: ShutterStock

Opowieści, że dopłaty do najmu wyciągną mniej zamożnych z biedy mieszkaniowej, można włożyć między bajki.

Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu, zwana w skrócie ustawą o dopłatach do czynszu, ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Projekt zakłada, że osoby z niewielkimi dochodami zasiedlą nowo wybudowane czynszówki, a państwo dołoży im do komornego. Wysokość dopłaty będzie zależała od miasta oraz liczby osób w rodzinie.

Trzy po trzy lata

Z dofinansowania będzie można korzystać dziewięć lat. Dopłaty będą najwyższe w pierwszym okresie, po trzech latach zmaleją o jedną trzecią, by w ostatnim trzyletnim okresie osiągnąć poziom 33 proc. pierwotnej stawki.

Artur Kaźmierczak, wspólnik firmy Mzuri, która zajmuje się zarządzaniem mieszkaniami na wynajem, twierdzi, że wysokość pomocy może wielu rozczarować. A ich wpływ na rynek czynszówek okaże się zbyt mały. Porównał on dopłaty dla jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu. Dla uproszczenia założył, że w kawalerce zamieszkuje jedna osoba, a w mieszkaniu dwupokojowym – dwie.

Wnioski nie są budujące. Dla tych czterech miast dopłata jako procent czynszu netto (tzn. pomijając opłaty do administracji, za media itp.) do kawalerki stanowi w pierwszych trzech latach 12–13 proc. W przypadku mieszkań dwupokojowych waha się między 16 proc. (we Wrocławiu) a 22 proc. czynszu netto (w Poznaniu). To duża rozbieżność.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • czytelnik(2018-04-10 08:59) Zgłoś naruszenie 13

    GP jak zwykle zawsze co zrobi PiS jej się nie podoba, poprzednicy nic w tej dziecinie nie robili, więc chyba nie mieli o czym pisać

    Odpowiedz
  • Sylwia(2018-04-10 14:54) Zgłoś naruszenie 10

    A dlaczego z moich podatków ktoś ma mieć dopłaty do mieszkania? Tak samo mieszkanie dla młodych czy rodzina na swoim. Mnie nikt do niczego nie dopłaca.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie