statystyki

Coraz więcej możliwości dla spółki z o.o. z internetu

autor: Marek Barowicz12.04.2016, 09:34; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:41
Spółka z o.o. może być zawiązana i zarejestrowana przez internet za pośrednictwem systemu S24

Spółka z o.o. może być zawiązana i zarejestrowana przez internet za pośrednictwem systemu S24źródło: ShutterStock

Jej zawiązanie i rejestracja w systemie S24 są możliwe już od kilku lat. Teraz przybyło argumentów, by wybrać właśnie tę drogę jej powołania: od 1 kwietnia 2016 r. w trybie online da się także podjąć uchwały i podwyższyć kapitał zakładowy. Przedstawiamy procedurę krok po kroku

Spółka z o.o. może być zawiązana i zarejestrowana przez internet za pośrednictwem systemu S24 (https://ems.ms.gov.pl/). Umowa spółki nie wymaga wówczas formy aktu notarialnego, co pozwala uniknąć kosztów taksy notarialnej. Dodatkową zaletą jest to, że może zostać podpisana zwykłym podpisem elektronicznym.

Rezygnację z formy aktu notarialnego umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24 ustawodawca zastąpił jednak koniecznością korzystania z wzorca umowy spółki, który ogranicza swobodę ustalania jej treści do wyboru określonych w nim wariantów uregulowań.

Na szczęście jednak liczba możliwości, jakie daje przedsiębiorcom system S24, ciągle rośnie. Od 1 kwietnia 2016 r. w systemie S24 pojawiły się dodatkowe funkcjonalności, m.in. możliwość zmiany zapisów w umowie spółki, podejmowania uchwał, rozwiązania umowy spółki, zmiany adresu itd.

I chociaż system wciąż jeszcze nie jest w pełni kompletny i przez to ma wiele ułomności, to przybywa argumentów za założeniem spółki z o.o. właśnie drogą online. Opisujemy, jak aktualnie wygląda procedura.

Zalety i wady

Procedura rejestracyjna w systemie S24 (realizowana poprzez wypełnienie udostępnionych w systemie teleinformatycznym określonych formularzy rejestracyjnych) ma w założeniu umożliwić uproszczoną i przyspieszoną rejestrację spółki z o.o., pozwalając równocześnie na uniknięcie konieczności długoterminowego posługiwania się w obrocie konstrukcją spółki w organizacji (stan funkcjonowania spółki z o.o. w organizacji skrócono do 7 dni).

Elektroniczna rejestracja pozbawia jednak wspólników możliwości swobodnego kształtowania treści umowy spółki (ze względu na wspomnianą obligatoryjność wzorca umowy, który zawiera podstawowe klauzule umowne). Jednak po zarejestrowaniu w tym trybie można dokonywać kolejnych zmian umowy spółki, dostosowując ją do potrzeb wspólników nieuwzględnionych we wzorcu. Wzorzec umowy nie daje też możliwości wnoszenia aportów do nowo tworzonej spółki podczas jej zawiązywania.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane