statystyki

Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

autor: Oprac. JP JAS16.04.2016, 10:00; Aktualizacja: 16.04.2016, 12:51
Przepisy o upadłości konsumenckiej obowiązują od roku. W tym czasie liczba ogłoszonych upadłości wzrosła drastycznie.

Przepisy o upadłości konsumenckiej obowiązują od roku. W tym czasie liczba ogłoszonych upadłości wzrosła drastycznie.źródło: ShutterStock

Problem: Osoba, która przeszła na samozatrudnienie, nawet jeśli po uszy pogrążona jest w prywatnych długach, które narastały przez wiele lat, nie może ogłosić upadłości konsumenckiej! A to dlatego, że z przepisów wynika wprost, że upadłość konsumencką może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. A samozatrudniony w myśl przepisów jest właśnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Problem jest tym większy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla wielu osób pogrążonych w finansowych tarapatach szybsze i bardziej korzystne niż ogłoszenie upadłości na zasadach obowiązujących przedsiębiorców. W praktyce więc osoby, dla których samozatrudnienie jest często jedyną możliwością utrzymania źródła dochodów, mają poważny problem. Zwłaszcza że powszechna jest praktyka przedsiębiorców, którzy uzależniają zatrudnienie kandydata do pracy od tego, czy założy i będzie prowadził własną działalność gospodarczą. Pojawia się pytanie: czy osoby, których samozatrudnienie wiąże się ze świadczeniem usług na rzecz jednej firmy, a przeważający udział w ich zobowiązaniach mają kredyty konsumenckie i inne prywatne długi, nie powinny składać wniosków o upadłość jako konsumenci, licząc na to, że sąd uzna, że ta działalność jest de facto fikcyjna? ©?

Przepisy o upadłości konsumenckiej obowiązują od roku. W tym czasie liczba ogłoszonych upadłości wzrosła drastycznie. O ile od 2009 r. do 2014 r. ogłoszono ich zaledwie 120, o tyle w samym 2015 r. aż 2112. Wciąż jednak mało jest orzeczeń sądowych w wielu istotnych kwestiach, także w zakresie rodzaju postępowania właściwego dla osób samozatrudnionych. Samozatrudniony, który stanie w obliczu niewypłacalności, jeżeli wykonuje czynności tylko dla jednego przedsiębiorcy, jak dla pracodawcy, powinien mieć prawo do skorzystania z upadłości konsumenckiej i związanych z nią przywilejów.

Argumenty za

Założenie działalności gospodarczej często wcale nie oznacza faktycznego rozpoczęcia własnego biznesu, a jest jedynie metodą na uniknięcie przez faktycznego pracodawcę obowiązków wynikających z prawa pracy, przepisów podatkowych, ubezpieczeniowych itp. O pozorności działalności gospodarczej założonej w takiej sytuacji świadczy to, że ma ona polegać wyłącznie na wykonywaniu czynności pod kierownictwem i na podstawie poleceń „pracodawcy”, czyli tak naprawdę świadczeniu pracy. Dla obu stron jest to zresztą od początku oczywiste. Dodatkowym ograniczeniem jakiejkolwiek samodzielności „pracownika” - formalnie będącego teraz przedsiębiorcą - są klauzule o zakazie konkurencji, uniemożliwiające mu wykonywanie w ramach działalności gospodarczej czynności na rzecz kogokolwiek poza „pracodawcą”. Patrząc z zewnątrz, prowadzący taką pozorną działalność gospodarczą w żadnym razie nie jest przedsiębiorcą, lecz jedynie pracownikiem. Faktycznie nie wykonuje działalności we własnym imieniu, tzn. samodzielnie organizując swoją działalność, podejmując decyzje, zawierając umowy itd. Jego działalność jest w rzeczywistości formą pracy najemnej. Zatem z punktu widzenia prawa upadłościowego taki „samozatrudniony” nie powinien uchodzić za przedsiębiorcę.

Korzyści z upadłości konsumenckiej


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane