statystyki

Papier na podpałkę? To już niedozwolone!

autor: Zofia Jóźwiak12.01.2016, 09:24; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:36
rozpalanie ognia

Do końca grudnia było możliwe dodawanie przy spalaniu paliw nie więcej niż 1 proc. odpadów innych niż niebezpieczne.źródło: ShutterStock

Do kotła grzewczego można dodać słomę, korę czy odpady korka, ale nie zużytą kartkę lub tekturę. Nie są one bowiem biomasą i od 1 stycznia br. nie można ich wrzucać do pieca, nawet by tylko rozpalić ogień w palenisku

Do końca grudnia było możliwe dodawanie przy spalaniu paliw nie więcej niż 1 proc. odpadów innych niż niebezpieczne. Bardzo często tę możliwość wykorzystywano przy rozpalaniu pieców. Stosowano wówczas przede wszystkim odpady papierowe. Pozwalał na to przejściowy przepis z rozporządzenia ministra środowiska z 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. poz. 1546). Standardami emisyjnymi są objęte kotły od 1 MW.

Już bez dodatków

Tak więc od początku roku w kotłach o mocy od 1 MW nie jest to już możliwe (1 MW to 1000 kW, czyli kocioł o takiej mocy może ogrzać np. spory blok mieszkalny).

W takich piecach spalano także inne rodzaje odpadów. Warunek: nie mogły to być śmieci niebezpieczne. W razie kontroli ich właściciele tłumaczyli, że spalili je właśnie w ramach 1 proc.

– Warto zwrócić uwagę na zmianę tego przepisu – mówi Joanna Wilczyńska, ekspert opolskiej spółki Atmoterm SA zajmującej się doradztwem w zakresie ochrony środowiska. – Bo możliwości uzasadnienia spalania np. odpadów opakowaniowych z papieru czy tektury już nie ma. Jeżeli kontrola to stwierdzi, eksploatującemu kocioł podlegający standardom emisyjnym (od 1 MW) niewymagający pozwolenia grozi kara grzywny z art. 339 ust. 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232; dalej: p.o.ś.). Może być to mandat karny do 500 zł, a jeżeli kocioł wymaga pozwolenia – to z art. 351 ust. 1 p.o.ś. grozi eksploatującemu kara aresztu albo ograniczenia wolności, albo grzywny za naruszenie tego pozwolenia, w sytuacji gdy pozwolenie określa warunki dla spalania paliw, a nie dla współspalania odpadów.

Pozostała jednak możliwość, na określonych zasadach, dodawania biomasy (o tym, co nią jest, piszemy w ramce).

A co z mniejszymi kotłami, używanymi przez niewielkie zakłady? W nich jakiekolwiek współspalanie papieru czy tektury nie jest możliwe już od kilkunastu lat (co nie znaczy, że nie jest praktykowane). Wynika to z ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.), jak i z wcześniej obowiązującej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. z 2010 r. nr 185, poz. 1243 ze zm.).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • ja(2016-01-12 12:29) Zgłoś naruszenie 683

    nie obrażając nikogo co za downy tworzą to prawo ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2016-01-14 16:03) Zgłoś naruszenie 4830

    Najlepiej paliło się żydami

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ???(2016-01-12 10:50) Zgłoś naruszenie 2811

    bo przyjedzie Wielki Tusk i sprawdzi czy palicie POpierem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • chojrak30(2016-01-12 20:12) Zgłoś naruszenie 257

    ale papierem niemieckim na pewno wolno

    Odpowiedz
  • fred(2016-01-15 06:15) Zgłoś naruszenie 252

    a czy dupsko po sraniu, mogę podetrzeć papierem??czy już też nie można??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Misiu(2016-01-15 08:27) Zgłoś naruszenie 191

    na rozpałke najlepszy jest przepracowany olej silnikowy wymieszany z rozpuszczalnkiem bądź benzyną ewentualnie ropą a na podniesenie temperatury różnego rodzaju plastiki, gumy i tworzywa sztuczne

    Odpowiedz
  • łysy(2016-01-14 23:53) Zgłoś naruszenie 131

    akurat te scinki z niszczarki są najlepszym materiałem na rozpałkę w piecu i nie tylko, polecam spróbowac

    Odpowiedz
  • kolejny absurd(2016-01-14 00:26) Zgłoś naruszenie 110

    Wychodzi na to, że zużyty papier trzeba wrzucić do niszczarki i.... dalej na śmietnik.... Będzie "lepiej i taniej". W Polsce absurdów ci nie brakuje..... A potem płaczą w rękaw, że Polacy masowo opuszczają ten kraj.

    Odpowiedz
  • kolejny absurd(2016-01-14 00:26) Zgłoś naruszenie 81

    Wychodzi na to, że zużyty papier trzeba wrzucić do niszczarki i.... dalej na śmietnik.... Będzie "lepiej i taniej". W Polsce absurdów ci nie brakuje..... A potem płaczą w rękaw, że Polacy masowo opuszczają ten kraj.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek G(2016-01-12 15:28) Zgłoś naruszenie 732

    Raczej powinna przyjść policja i sprawdzić czym się pali jeżeli papierem, śmieciem czy miałem węglowym do dowalić wysokie mandaty...inaczej mamy najgorsze powietrze w Europie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marta(2016-01-12 19:41) Zgłoś naruszenie 56

    moja sąsiadka przywozi z pracy kartony i inne opakowania po towarach ,i pali na ogrodzie zdala od swoich zabudowań,a prawie pod moim domem,nie ma wstydu,a jak zwrocę jej uwagę to mnie opluje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2016-01-22 11:55) Zgłoś naruszenie 51

    A bąki puszczać to jeszcze wolno ?

    Odpowiedz
  • ab(2016-01-17 15:37) Zgłoś naruszenie 51

    Chodzi o piece duże, od 1000 kW. Więc w budynkach np. jednorodzinnych - można.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JAN(2016-02-28 09:59) Zgłoś naruszenie 40

    WSZYSTKO CO DZIEJE SIĘ W PL. TO WINA URZĘDASÓW I UE PRZYDUPASA NAJWIĘKSZEGO TERRORYSTY NA ZIEMI USA

    Odpowiedz
  • psps(2016-01-16 11:04) Zgłoś naruszenie 42

    Miasta i gminy powinny zostać zobowiązane do wskazania telefonu, na który można dzwonić w przypadku spalania śmieci przez sąsiadów i utrzymywania w szybkiej reakcji osoby, które przyjadą i to sprawdzą, ewentualnie dotkliwie ukażą. Ale bez wypytywania o nazwisko rodowe matki i inne szczegółowe dane zgłaszającego oraz bez grożenia że jak pojedziemy i nic nie będzie to cie ukażemy. Bo jak to wypytają to minie tyle czasu że już nic nie będzie, tylko smród zostanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KM(2016-01-16 13:53) Zgłoś naruszenie 31

    Urząd Miejski za niezapłacony przez nieświadomość podatek 100 zl. Przysłał mi dokumentów grubości zeszytu szkolnego.

    Odpowiedz