Zmiana nazwy pozwanej spółki bez konsekwencji dla roszczenia

autor: Piotr Pieńkosz08.12.2015, 10:27
Jeśli chodzi o zmianę siedziby pozwanej spółki już po wytoczeniu powództwa, ale przed wydaniem wyroku, to należy pamiętać o tym, że w polskim systemie prawnym obowiązuje zasada perpetuatio fori (trwałości właściwości sądu).

Jeśli chodzi o zmianę siedziby pozwanej spółki już po wytoczeniu powództwa, ale przed wydaniem wyroku, to należy pamiętać o tym, że w polskim systemie prawnym obowiązuje zasada perpetuatio fori (trwałości właściwości sądu).źródło: ShutterStock

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, od której dochodzę zapłaty za wykonany kontrakt, zdecydowało o zmianie nazwy spółki oraz jej siedziby z Poznania na Warszawę. Czy tego typu działanie może podważyć zasadność moich roszczeń? Chodzi o to, że w pozwie wniesionym przed wspomnianą zmianą podałem dawną nazwę oraz siedzibę podmiotu.

Obawy czytelnika są zrozumiałe. W polskim orzecznictwie można znaleźć liczne wyroki dotyczące zasadności roszczeń w przypadku zmiany firmy (nazwy) pozwanych spółek. Sugeruje to, że wciąż znajdują się tacy przedsiębiorcy, którzy modyfikując swoją firmę, liczą, że w ten sposób uciekną przed zobowiązaniami wobec wierzycieli. Na szczęcie możemy uspokoić czytelnika, że tego typu metody okazują się nieskuteczne.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane