statystyki

7 sposobów na decyzję o warunkach zabudowy

autor: Maciej J. Nowak15.09.2015, 09:04; Aktualizacja: 15.09.2015, 09:21

Przykłady z sal sądowych pokazują, że są sposoby na to, by przekonać urząd do swojej inwestycji. Można np. wskazać podobną albo złożyć wniosek o poszerzenie obszaru analizy urbanistycznej.

Teoretycznie kluczową rolę w planowaniu przestrzennym w gminach powinny odgrywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W praktyce – jak wiadomo – niestety nie zawsze tak jest. Ze statystyk wynika, że plany miejscowe nie obejmują nawet połowy powierzchni kraju. W takiej sytuacji jest oczywiste, że dla wielu terenów inwestorzy są zmuszeni uzyskać inny instrument planowania przestrzennego, weryfikujący dopuszczalność realizacji danego przedsięwzięcia. Jest nim decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przy jej wydawaniu występują liczne problemy. Wynika to trochę z samej formuły prawnej decyzji: organ administracji publicznej (w tym przypadku wójt/burmistrz/prezydent miasta) musi przeprowadzić analizę urbanistyczną i ocenić zamierzenia inwestycyjne. Oceny te mogą być w praktyce dosyć zróżnicowane i często subiektywne.

Omawiane decyzje dzielą się na decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzje o warunkach zabudowy. Te pierwsze – zgodnie z nazwą – odnoszą się do inwestycji publicznych (i dlatego w mniejszym stopniu będą analizowane w niniejszym opracowaniu). Te drugie – do wszystkich pozostałych inwestycji obejmujących budowę obiektu budowlanego, wykonanie innych robót budowlanych, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Tak więc jeżeli inwestor planuje zrealizować którąś z tych czynności, a na danym terenie nie ma planu miejscowego – musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Problem dotyczy więc wielu przedsiębiorców, zarówno tych prowadzących działalność gospodarczą z zakresu usług budowlanych, mieszkaniowych, deweloperskich, jak również tych chcących postawić w jakimś miejscu konkretny obiekt budowlany (np. siedzibę firmy, halę produkcyjną itd.).

Decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana po spełnieniu następujących kryteriów:

wdziałka, na której ma być realizowana inwestycja, musi mieć dostęp do drogi publicznej,

wco najmniej jedna działka sąsiednia musi być zabudowana w taki sposób, aby pod względem jej przeznaczenia i parametrów technicznych realizowana inwestycja była zgodna z otoczeniem,


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane