statystyki

7 sposobów na decyzję o warunkach zabudowy

autor: Maciej J. Nowak15.09.2015, 09:04; Aktualizacja: 15.09.2015, 09:21

Przykłady z sal sądowych pokazują, że są sposoby na to, by przekonać urząd do swojej inwestycji. Można np. wskazać podobną albo złożyć wniosek o poszerzenie obszaru analizy urbanistycznej.

Teoretycznie kluczową rolę w planowaniu przestrzennym w gminach powinny odgrywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W praktyce – jak wiadomo – niestety nie zawsze tak jest. Ze statystyk wynika, że plany miejscowe nie obejmują nawet połowy powierzchni kraju. W takiej sytuacji jest oczywiste, że dla wielu terenów inwestorzy są zmuszeni uzyskać inny instrument planowania przestrzennego, weryfikujący dopuszczalność realizacji danego przedsięwzięcia. Jest nim decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przy jej wydawaniu występują liczne problemy. Wynika to trochę z samej formuły prawnej decyzji: organ administracji publicznej (w tym przypadku wójt/burmistrz/prezydent miasta) musi przeprowadzić analizę urbanistyczną i ocenić zamierzenia inwestycyjne. Oceny te mogą być w praktyce dosyć zróżnicowane i często subiektywne.

Omawiane decyzje dzielą się na decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzje o warunkach zabudowy. Te pierwsze – zgodnie z nazwą – odnoszą się do inwestycji publicznych (i dlatego w mniejszym stopniu będą analizowane w niniejszym opracowaniu). Te drugie – do wszystkich pozostałych inwestycji obejmujących budowę obiektu budowlanego, wykonanie innych robót budowlanych, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Tak więc jeżeli inwestor planuje zrealizować którąś z tych czynności, a na danym terenie nie ma planu miejscowego – musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Problem dotyczy więc wielu przedsiębiorców, zarówno tych prowadzących działalność gospodarczą z zakresu usług budowlanych, mieszkaniowych, deweloperskich, jak również tych chcących postawić w jakimś miejscu konkretny obiekt budowlany (np. siedzibę firmy, halę produkcyjną itd.).

Decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana po spełnieniu następujących kryteriów:

wdziałka, na której ma być realizowana inwestycja, musi mieć dostęp do drogi publicznej,

wco najmniej jedna działka sąsiednia musi być zabudowana w taki sposób, aby pod względem jej przeznaczenia i parametrów technicznych realizowana inwestycja była zgodna z otoczeniem,


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane