Większość polskich firm stanowią niewielkie podmioty, które albo rozliczają się samodzielnie, siłami swojego właściciela, albo korzystają z usług różnej maści biur rachunkowych. Do większych przedsiębiorstw, kieruje swój nowy produkt ING Bank Śląski. Jako drugi w Polsce (po Idea Banku) zaoferował klientom usługi księgowe. Do tego celu powołano nową spółkę – ING Usługi dla Biznesu. Oferowana przez nią księgowość skierowana jest do firm prowadzących pełne księgi rachunkowe, a więc tych, których roczne przychody przekraczają równowartość 1,2 mln euro, oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych.

– Z naszej analizy wynika, że połowa klientów ING Banku Śląskiego, którzy rozliczają się w oparciu o pełną księgowość, nie ma własnych służb rachunkowych, tylko zleca te usługi podmiotom zewnętrznym – mówi Bartosz Traczyk, prezes zarządu ING Usługi dla Biznesu.

Trudne rachunki

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, jest dość prosta. Zatrudnienie księgowego to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Składa się na niego nie tylko wynagrodzenie. Pracownikowi trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko pracy, materiały biurowe, prenumeraty specjalistycznych pism, telefon itd. Trzeba też liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak zwolnienia lekarskie. Firma zatrudniająca jednego księgowego w każdej chwili może zostać pozbawiona obsługi rachunkowej i podatkowej, a to sytuacja dalece niekomfortowa.

Na posiadanie własnych służb księgowych decydują się firmy, których przychody uzasadniają zatrudnianie co najmniej kilku osób zajmujących się rozliczaniem faktur. Reszta przedsiębiorstw korzysta z zewnętrznych biur.

– Oferujemy usługi księgowe oraz kadrowo-płacowe dla segmentu średnich i dużych firm w pełni zintegrowane z systemem bankowości internetowej – powiedział Michał Bolesławski, wiceprezes Banku Śląskiego. Nie wykluczone, że w przyszłości z usług księgowych Śląskiego będą mogły skorzystać także mniejsze firmy.

Co w abonamencie

Obsługa klientów odbywa się w oparciu o skany papierowych dokumentów oraz dokumenty elektroniczne, przekazywane poprzez serwis internetowy. Śląski deklaruje, że obsługą każdego klienta zajmuje się księgowy z certyfikatem ministra finansów, co ma odróżniać tę ofertę od konkurencji ze strony stacjonarnych biur rachunkowych. Jak mówią przedstawiciele Śląskiego, w takich biurach zwykle licencję ma jedna osoba, a większość pracowników stanowią osoby bez odpowiednich uprawnień.

Zakres usług oferowanych przez ING Bank Śląski obejmuje m.in.: prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie rozliczeń podatkowych z zakresu podatku dochodowego i VAT, rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, rozliczanie czasu pracy itp. Ile to kosztuje? Śląski oferuje cztery pakiety w cenie od 490 do 2990 zł. Cena zależy od liczby dokumentów i wielkości zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie.

Śląski to drugi bank, który oferuje klientom usługi księgowe. Od dłuższego czasu propozycję tego rodzaju, z tym że dla małych przedsiębiorców zwykle prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ma Idea Bank. Instytucja ta współpracuje przy tym z firmą Tax Care, znajdującą się w tej samej grupie kapitałowej. W ramach usług księgowych klienci Idea Banku mogą liczyć na rozliczenie podatku dochodowego oraz od towarów i usług, rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, porady księgowych oraz innych specjalistów, np. prawników. Klient Idea Banku ma wgląd online do systemu księgowego, dzięki czemu na bieżąco zna sytuację finansową swojej firmy. Koszt usług księgowych w Idea Banku uzależniony jest od formy prowadzonej działalności gospodarczej, liczby rozliczanych dokumentów w danym okresie oraz liczby pracowników i formy ich zatrudnienia. Przykładowo przedsiębiorca, rozliczający się w formie księgi przychodów i rozchodów, musi wydać na miesięczny abonament min. 99 zł. Abonament dla firmy, która prowadzi pełną księgowość, zaczyna się od 490 zł. Koszt jest więc taki sam jak w Banku Śląskim. Koszt usług kadrowo-płacowych wynosi min. 25 zł od każdego pracownika. Klient ma także możliwość skorzystania z porady prawnika lub innych specjalistów, ale ich usługi są dodatkowo płatne – kosztują minimum 250 zł za godzinę pracy takiego specjalisty.

Jaka alternatywa

Oba banki konkurują przede wszystkim z tradycyjnymi biurami księgowymi. W całym kraju funkcjonuje takich ok. 40 tys. Koszt obsługi księgowej dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą to min. 200 zł miesięcznie. Może jednak wynosić i kilka tysięcy złotych w przypadku dużej skali działalności przedsiębiorstwa.

Na rynku funkcjonuje też księgowość internetowa. Miesięczny koszt z tego rodzaju serwisu to nieraz tylko kilkadziesiąt złotych. To mało w porównaniu do usług stacjonarnych. Ale serwis internetowy nie jest biurem rachunkowym i nie prowadzi księgowości swoich klientów. To podatnik prowadzi księgowość z pomocą serwisu, sam wprowadzając wszystkie faktury do systemu. Klient ma jedynie do dyspozycji specjalistów od podatków, z którymi może się konsultować.