Branża księgowa znalazła się na zakręcie – po okresie stabilnego rozwoju, oznaczającego obsługę tworzących się w Polsce nowych firm, czeka ją gwałtowne przyspieszenie związane z rozwojem Internetu w Polsce.

Księgowość bez Internetu? To już niemożliwe

To, że Internet coraz mocniej puka do drzwi tej konserwatywnej i często zachowawczej branży świadczy statystyka – jak wynika z raportu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Starter”, już w 2011 r. z księgowości on-line korzystało w Polsce ponad 400 tys. firm na 1,8 mln działających w naszym kraju. Już tylko 200 tys. przedsiębiorstw rozliczało się przy pomocy własnej tradycyjnej księgowości. 

Reszta też korzysta z outsourcingu, z czego większość też wykorzystuje sieć do komunikacji tak z doradcami księgowymi jak i z urzędami – skarbowymi czy ZUS-em. Nawet ci, którzy sami się rozliczają z fiskusem czy urzędami, korzystają z programów księgowych, które wymagają aktualizacji i to na ogół przez Internet.

Na czele zmian banki

Najszybciej nowy wiatr wyczuły banki – trzy z nich oferujące także usługi księgowe notują szybki wzrost liczby klientów. Ich śladem zaczynają podążać klasyczne firmy rachunkowe, widząc w bankach zagrożenie dla swojego stanu posiadania.

O nowym trendzie rozwojowym branży świadczy chociażby fakt, że działająca raptem od 3 lat firma doradcza Tax Care zajmująca się doradztwem księgowym, spółka zależna Idea Banku, pozyskała na tym trudnym rynku aż 15 tys. klientów. 

To nie powinno dziwić – ojciec autorskiego pomysłu, obecny prezes Idea Banku Jarosław Augustyniak, szybko zrozumiał, że w walce o nowych klientów młodego banku nie można wykorzystywać tylko bankowych zachęt. Stąd pomysł powiązania usług bankowych z okołobiznesowym doradztwem. Strzałem w dziesiątkę okazało się utworzenie firmy Tax Care, oferującej usługi księgowe.

Na początek konto zintegrowane z elektroniczną księgą przychodów i rozchodów

W pierwszej fazie walki o rynek Tax Care zaeferowała wraz z Idea Bankiem elektroniczną księgę przychodów i rozchodów zintegrowaną z rachunkiem bankowym dostępną dla najmniejszych podmiotów gospodarczych – osób będących na samozatrudnieniu, mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm.

Wiedzieliśmy, że konieczność osobistego stawiennictwa w biurze rachunkowym czy w urzędzie w celu załatwienia spraw związanych z prowadzeniem firmy będzie zanikać – komentuje Rafał Krukowski, wiceprezes Tax Care. (…...), zaznaczając jednocześnie, że ta nowoczesna i atrakcyjna perspektywa zależy oczywiście także od tempa cyfryzacji podmiotów państwowych - urzędów skarbowych, ZUS-u czy administracji państwowej.
(…..)

Na początku 2013 r. Tax Care zaoferował system rozliczania usług rachunkowych gwarantujący pobieranie opłaty tylko za rzeczywistą liczbę zaksięgowanych dokumentów. 

Dotychczas standardem na rynku usług rachunkowych był i nadal często jest miesięczny abonament, w cenie którego księgowa zobowiązuje się do rozliczenia określonej liczby dokumentów. Przekroczenie tego limitu skutkuje dopłatą za dodatkowe dokumenty, która zwykle jest dość wysoka. 

Teraz nowy abonament zakłada jedną stawkę abonamentu dla wszystkich jednoosobowych firm rozliczających się w oparciu o KPiR. Jego cena to 99 zł netto (taka cena dotyczy KPiR oraz ryczałtu z VAT; abonament za ryczałt i kartę podatkową bez VAT wynosi odpowiednio 79 zł i 69 zł netto).

Do kwoty tej dochodzi opłata za rozliczone dokumenty. Stawki są jednak znacznie niższe niż w przypadku opłat za dokumenty powyżej limitu w starym abonamencie. W efekcie przedsiębiorca może zaoszczędzić co miesiąc kilkadziesiąt złotych.

Za miesiąc Idea Bank zapowiada – darmowa księgowość online

Teraz Idea Bank idzie jeszcze dalej - wprowadza pierwszą w Polsce księgowość online, z której można korzystać bezterminowo bez żadnych opłat. Księgowość internetowa zintegrowana z rachunkiem bankowym daje bezpłatny dostęp do finansów firmy przez 24 godziny na dobę. 

Jak wyjaśnia Kinga Łagowska z biura prasowego Idea Bank, przedsiębiorcy, którzy w tej chwili samodzielnie prowadzą KPiR lub ewidencję przychodów, korzystając z internetowych biur księgowych, dzięki nowemu rozwiązaniu wdrożonemu przez Idea Bank będą mogli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Skorzystanie z księgowości online Idea Banku nie wymaga posiadania konta w banku. Zapewnia, że oferta jest bezterminowa i nie ma charakteru promocji. 

Inne banki nie zasypują gruszek w popiele

Po piętach Idei Banku depcze ING Bank, który również poprzez firmę ING Księgowość oferuje usługę księgową online. Tyle, że jak wyjaśnia Bartosz Traczyk, odpowiadający za usługę ING Księgowość, to usługa w tzw. kanale zdalnym. Jak precyzuje, oznacza to pełny outsourcing pozbawiony samoobsługi po stronie klienta oraz świadczony przez licencjonowanych księgowych.

Klient przekazuje nam dokumenty (skany, obrazy), lecz nie wykonuje ich ewidencji oraz wprowadzania - wyjaśnia. 

Tymczasem „księgowość online” w tradycyjnym rozumieniu opiera się na samoobsłudze, gdzie usługodawca udostępnia oprogramowanie w postaci przeglądarkowej (software as service), a klient samodzielnie prowadzi w nim ewidencję. 

Bartosz Traczyk, wskazując różnice między usługami oferowanymi przez oba banki (między ING Bank i Idea BANK), mówi o odmiennym modelu biznesowym ( ING Księgowość opiera się na zdalnej obsłudze (online) z elektroniczną dokumentacją źródłową i księgową) oraz o obsłudze odmiennego segmentu rynku, na którym działa ING Księgowość.