W walce o rynek księgowy, którego wartość ma urosnąć w ciągu kilku lat do kilku miliardów złotych – Idea Bank wyciągnął zapowiadaną od dłuższego czasu broń – dostęp do darmowej księgowości online. I to w dodatku bez konieczności posiadania konta w banku.

To uzupełnienie dotychczasowej oferty księgowej banku, który już od trzech lat oferuje pełne usługi księgowe, uzupełnione doradztwem prawnym i finansowym przez powiązana z bankiem spółkę Tax Care.

Tym razem bank opracowanym u siebie programem, dostępnym również w wersji mobilnej, celuje w młode, niewielkie firmy, których właściciele sami chcą zmierzyć się z rachunkowością w swojej firmie. A jest o co walczyć, firm rozliczających się online z fiskusem, ZUS-em czy prowadzących rozliczenia z gminą w systemie online przybywa w Polsce z roku na rok. Jak wynika z badań fundacji Rozwoju Biznesu „Starter”, już teraz jest ich prawie 400 tysięcy na prawie 2 mln małych firm.

"Naszym głównym atutem zachęcającym do skorzystania z tego programu jest fakt, że oferowany jest przez bank za darmo i to w dodatku bez konieczności comiesięcznej aktualizacji czy dodatkowych opłat" – mówi Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Bank. W dodatku, jak dodaje – aby korzystać z programu, zainstalowanego na serwerach banku, nie trzeba posiadać konta w banku.

"Gdy firma ma rachunek w Idea Banku, rachunkowość firmy jest zgromadzona w jednym miejscu z dostępem przez 24 godziny na dobę" – dodaje Aleksandra Godlewska, project manager księgowości online Idea Bank.

Program, dostępny na stronie banku od piątku, daje, jak zapewnia Makosz, pełną kontrolę nad finansami firmy, wystawia elektronicznie faktury i rachunki, archiwizuje wszystkie dane, generuje automatycznie przelewy, zawiera też program przypominający o płatnościach.

"Zdajemy sobie sprawę, że ta oferta nie zaspokoi potrzeb firm, szczególnie prowadzących pełną rachunkowość" – mówi Makosz. "Te, na pewno będą korzystać nadal z usług firm księgowych lub księgowości oferowanej przez trzy baki w Polsce. Może być jednak i tak, że właściciel małej firmy będzie korzystał z programu, udostępniając go firmie księgowej, która go obsługuje" – prognozuje Makosz.

A to oznacza, że nawet jeśli księgowość online nie zawojuje lawinowo rynku, to a pewno utoruje drogę do tego rodzaju usług dla wielu firm kierujących się nadal dość konserwatywnymi zasadami.