statystyki

Przedsiębiorcy: My NA TO nie idziemy

autor: Maciej Miłosz20.06.2017, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2017, 08:06
Amerykańska flaga na czarnym tle

Największe marże zawsze mają główni wykonawcyźródło: ShutterStock

Mimo możliwości startu w przetargach organizowanych przez Pakt Północnoatlantycki, unijną agencję Frontex i wojska amerykańskie nad Wisłą polski biznes nie kwapi się do tych zleceń.

Na budowaną właśnie amerykańską bazę wojskową w Redzikowie nieopodal Słupska wydane zostaną setki milionów złotych. I nie chodzi tu nawet o sprzęt stricte wojskowy (w przeważającej liczbie przypadków wojska amerykańskie korzystają w tej dziedzinie z dostawców z USA i nie ma tutaj miejsca dla Polaków), ale o samą wartość infrastruktury. Chodzi o hangary, budynki dla obsługi czy choćby budowę kanalizacji. Tymczasem wśród siedmiu głównych wykonawców bazy nie ma ani jednej polskiej firmy.

Jednym z głównych jest amerykański AMEC Foster Wheeler Environment & Infrastructure, który zlecił pracę m.in. Mostostalowi Zabrze (zlecenie warte 90 mln zł netto). Bazę w Redzikowie buduje też notowana na giełdzie Elektrobudowa (zlecenie warte 40 mln zł), która również pracuje dla AMEC. Ale nie wszyscy podwykonawcy są z Polski. Głośno było w mediach o tureckiej firmie, która miała problemy w Redzikowie ze znalezieniem polskich pracowników z powodów zbyt niskich stawek.

Jak najszerszym łukiem

– Największe marże zawsze mają główni wykonawcy. Dlatego warto się o to bić, a polski biznes na razie tego nie robi – tłumaczy Ron Farkas, założyciel i prezes firmy Poland-US Operations, która pomaga przedsiębiorcom w składaniu dokumentacji przetargowych związanych z obronnością i jednocześnie jest największym polskim zleceniobiorcą amerykańskiego departamentu obrony.

Od września 2015 r. do września 2016 r. polskie przedsiębiorstwa w roli głównego wykonawcy uzyskały zlecenia z departamentu obrony o wartości ledwie ok. 6 mln zł.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane