statystyki

Przedsiębiorcy: My NA TO nie idziemy

autor: Maciej Miłosz20.06.2017, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2017, 08:06
Amerykańska flaga na czarnym tle

Największe marże zawsze mają główni wykonawcyźródło: ShutterStock

Mimo możliwości startu w przetargach organizowanych przez Pakt Północnoatlantycki, unijną agencję Frontex i wojska amerykańskie nad Wisłą polski biznes nie kwapi się do tych zleceń.

Na budowaną właśnie amerykańską bazę wojskową w Redzikowie nieopodal Słupska wydane zostaną setki milionów złotych. I nie chodzi tu nawet o sprzęt stricte wojskowy (w przeważającej liczbie przypadków wojska amerykańskie korzystają w tej dziedzinie z dostawców z USA i nie ma tutaj miejsca dla Polaków), ale o samą wartość infrastruktury. Chodzi o hangary, budynki dla obsługi czy choćby budowę kanalizacji. Tymczasem wśród siedmiu głównych wykonawców bazy nie ma ani jednej polskiej firmy.

Jednym z głównych jest amerykański AMEC Foster Wheeler Environment & Infrastructure, który zlecił pracę m.in. Mostostalowi Zabrze (zlecenie warte 90 mln zł netto). Bazę w Redzikowie buduje też notowana na giełdzie Elektrobudowa (zlecenie warte 40 mln zł), która również pracuje dla AMEC. Ale nie wszyscy podwykonawcy są z Polski. Głośno było w mediach o tureckiej firmie, która miała problemy w Redzikowie ze znalezieniem polskich pracowników z powodów zbyt niskich stawek.

Jak najszerszym łukiem

– Największe marże zawsze mają główni wykonawcy. Dlatego warto się o to bić, a polski biznes na razie tego nie robi – tłumaczy Ron Farkas, założyciel i prezes firmy Poland-US Operations, która pomaga przedsiębiorcom w składaniu dokumentacji przetargowych związanych z obronnością i jednocześnie jest największym polskim zleceniobiorcą amerykańskiego departamentu obrony.

Od września 2015 r. do września 2016 r. polskie przedsiębiorstwa w roli głównego wykonawcy uzyskały zlecenia z departamentu obrony o wartości ledwie ok. 6 mln zł.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane