statystyki

Utrudnianie egzekucji komorniczej może się skończyć karą grzywny

autor: Marcin Nagórek16.06.2017, 07:00
podpis, biznes, firma, prawo, dokument

Ukaranie grzywną przez komornika prawdopodobnie było zasadne, a wniesienie ewentualnej skargi na jego postanowienie zapewne nie spowoduje uchylenia grzywny.źródło: ShutterStock

Jestem prezesem małej spółki z o.o. Zostałem ukarany przez komornika grzywną 1 tys. zł za odmowę udzielenia informacji i udostępnienia dokumentów. Żądał ich ode mnie w związku z zajęciem egzekucyjnym u mojego kontrahenta. Odmówiłem, bo nie chciałem narażać swojego partnera biznesowego na egzekucję. Czy działanie komornika jest prawidłowe?

EKSPERT RADZI

Ukaranie grzywną przez komornika prawdopodobnie było zasadne, a wniesienie ewentualnej skargi na jego postanowienie zapewne nie spowoduje uchylenia grzywny. Z listu wynika, że czytelnik, kiedy komornik dokonał zajęcia wierzytelności jego kontrahenta, nie odpowiedział należycie na to wezwanie. W ten sposób utrudnił egzekucję. Komornik miał więc podstawy do ukarania go grzywną na mocy art. 902 w zw. z art. 886 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), mimo że nie prowadził egzekucji ani wobec niego, ani wobec jego spółki.

W zbliżonym stanie faktyczno-prawnym o zasadności zastosowania grzywny orzekał Sąd Rejonowy w Głubczycach w postanowieniu z 25 sierpnia 2016 r. (sygn. akt I Co 225/16).

Komornik miał prawo żądać od czytelnika informacji oraz dokumentów na potrzeby postępowania egzekucyjnego, co wynika z art. 761 par. 1 k.p.c. Ustawodawca postanowił w nim, że organ egzekucyjny może się domagać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od m.in.: organów administracji publicznej, wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, podatkowych, rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • prawda(2017-06-16 13:50) Zgłoś naruszenie 912

  Komornik to zwyczajny przestepca dzialajacy na legalu za przyzwoleniem wladz sądu i policji ta takie same wrzody kture zbieraja haracz

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tomek(2017-06-17 07:56) Zgłoś naruszenie 45

  Komornicy robią co chcą,tylko czasami zgodnie z "kulawym"prawem. Zniszczyli juz tysiace przedsiebiorców i osób fizycznych. Za swoje błędy i pazerność nie ponoszą konsekwencji,chroni ich "państwo". Ich przestepcza profesja trwa-niestety.

  Odpowiedz
 • po was głaskało pis was zniszczy...i dobrze(2017-06-16 21:26) Zgłoś naruszenie 25

  Jak widać nie trzeba być bardzo wyedukowanym aby zrozumieć jak złodziejski jest ten system. Niestety nasze państwo stworzyło hybrydę, która jest urzędnikiem-biznesmenem. Posiada wszelkie przywileje (wręcz nietykalność) a kasę bierze zachłannie do swojej kieszeni. Właśnie ta zachłanność sprawiła, że prawo zeszło na drugi plan.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-06-17 22:37) Zgłoś naruszenie 11

  Gotówkę i akty notarialne o przekazaniu - najlepiej od razu wozić do komornika . Bez wezwania . Zanim w ogóle POdejmie czynności . Ot , tak na wszelki wypadek . No i wtedy unikniemy kary za utrudnianie . Złodziejski rząd też będzie zadowolony .

  Odpowiedz
 • EAV3(2019-03-03 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Jest konstytucja, zapisy o prawie i ochronie najbiedniejszych. Ludzie żyjemy w Europie a oni stosują prawa z korzyścią dla siebie i znanych, bogatych itd. Łamią prawa, nie stosują właściwych praw i są bezkarni. Samo narzekanie nie wiele da. Trzeba problem nagłaśniać w świecie. Oddawać wszystkie nieidłowości do sądów. A jest tego wiele. Można powoływać się na konstytucjię bo co to za zabezpieczenie godności ludzkiej z takim minimum socjalnym biorąc pod uwagę innych na utrzymaniu i inne w zależności od sytuacji. Ja wiem, że polskie prawniki, sądy są jakby za systemem opresyjnego państwa ale potem jest już sprawiedliwość ta prawdziwsza- europejskich sądów. A jeśli nie dało by się cokolwiek z tym zrobić to warto chociażby pokazać jak w Polsce jest....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane