statystyki

Utrudnianie egzekucji komorniczej może się skończyć karą grzywny

autor: Marcin Nagórek16.06.2017, 07:00
podpis, biznes, firma, prawo, dokument

Ukaranie grzywną przez komornika prawdopodobnie było zasadne, a wniesienie ewentualnej skargi na jego postanowienie zapewne nie spowoduje uchylenia grzywny.źródło: ShutterStock

Jestem prezesem małej spółki z o.o. Zostałem ukarany przez komornika grzywną 1 tys. zł za odmowę udzielenia informacji i udostępnienia dokumentów. Żądał ich ode mnie w związku z zajęciem egzekucyjnym u mojego kontrahenta. Odmówiłem, bo nie chciałem narażać swojego partnera biznesowego na egzekucję. Czy działanie komornika jest prawidłowe?

EKSPERT RADZI

Ukaranie grzywną przez komornika prawdopodobnie było zasadne, a wniesienie ewentualnej skargi na jego postanowienie zapewne nie spowoduje uchylenia grzywny. Z listu wynika, że czytelnik, kiedy komornik dokonał zajęcia wierzytelności jego kontrahenta, nie odpowiedział należycie na to wezwanie. W ten sposób utrudnił egzekucję. Komornik miał więc podstawy do ukarania go grzywną na mocy art. 902 w zw. z art. 886 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), mimo że nie prowadził egzekucji ani wobec niego, ani wobec jego spółki.

W zbliżonym stanie faktyczno-prawnym o zasadności zastosowania grzywny orzekał Sąd Rejonowy w Głubczycach w postanowieniu z 25 sierpnia 2016 r. (sygn. akt I Co 225/16).

Komornik miał prawo żądać od czytelnika informacji oraz dokumentów na potrzeby postępowania egzekucyjnego, co wynika z art. 761 par. 1 k.p.c. Ustawodawca postanowił w nim, że organ egzekucyjny może się domagać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od m.in.: organów administracji publicznej, wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, podatkowych, rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • prawda(2017-06-16 13:50) Zgłoś naruszenie 1012

  Komornik to zwyczajny przestepca dzialajacy na legalu za przyzwoleniem wladz sądu i policji ta takie same wrzody kture zbieraja haracz

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tomek(2017-06-17 07:56) Zgłoś naruszenie 45

  Komornicy robią co chcą,tylko czasami zgodnie z "kulawym"prawem. Zniszczyli juz tysiace przedsiebiorców i osób fizycznych. Za swoje błędy i pazerność nie ponoszą konsekwencji,chroni ich "państwo". Ich przestepcza profesja trwa-niestety.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-06-17 22:37) Zgłoś naruszenie 21

  Gotówkę i akty notarialne o przekazaniu - najlepiej od razu wozić do komornika . Bez wezwania . Zanim w ogóle POdejmie czynności . Ot , tak na wszelki wypadek . No i wtedy unikniemy kary za utrudnianie . Złodziejski rząd też będzie zadowolony .

  Odpowiedz
 • po was głaskało pis was zniszczy...i dobrze(2017-06-16 21:26) Zgłoś naruszenie 26

  Jak widać nie trzeba być bardzo wyedukowanym aby zrozumieć jak złodziejski jest ten system. Niestety nasze państwo stworzyło hybrydę, która jest urzędnikiem-biznesmenem. Posiada wszelkie przywileje (wręcz nietykalność) a kasę bierze zachłannie do swojej kieszeni. Właśnie ta zachłanność sprawiła, że prawo zeszło na drugi plan.

  Odpowiedz
 • EAV3(2019-03-03 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Jest konstytucja, zapisy o prawie i ochronie najbiedniejszych. Ludzie żyjemy w Europie a oni stosują prawa z korzyścią dla siebie i znanych, bogatych itd. Łamią prawa, nie stosują właściwych praw i są bezkarni. Samo narzekanie nie wiele da. Trzeba problem nagłaśniać w świecie. Oddawać wszystkie nieidłowości do sądów. A jest tego wiele. Można powoływać się na konstytucjię bo co to za zabezpieczenie godności ludzkiej z takim minimum socjalnym biorąc pod uwagę innych na utrzymaniu i inne w zależności od sytuacji. Ja wiem, że polskie prawniki, sądy są jakby za systemem opresyjnego państwa ale potem jest już sprawiedliwość ta prawdziwsza- europejskich sądów. A jeśli nie dało by się cokolwiek z tym zrobić to warto chociażby pokazać jak w Polsce jest....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane