statystyki

Nabycie akcji przez jednego z małżonków rodzi problemy

autor: Marcin Śledzikowski14.03.2017, 08:27; Aktualizacja: 14.03.2017, 09:21
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinatźródło: ShutterStock

Gdy składa on oświadczenie woli o ich objęciu lub nabyciu wyłącznie we własnym imieniu, to tylko on stanie się akcjonariuszem. Jednak pomimo tego nabyte walory stanowić będą majątek wspólny.

Obejmowanie lub nabywanie akcji przez osoby pozostające w związkach małżeńskich nie należy do rzadkości. Na etapie wejścia do spółki małżonkowie nie zdają sobie jednak najczęściej sprawy z konsekwencji, jakie niesie ze sobą uzyskanie statusu akcjonariusza przez współmałżonka. Z czasem pojawiają się pytania, czy drugi jest beneficjentem korzyści oraz czy również stanie się akcjonariuszem? I co w sytuacji, kiedy małżonkowie dokonują podziału majątku? Sytuacja oczywiście może być zróżnicowana w zależności od sposobu, w jakim doszło do objęcia lub nabycia akcji.

PROBLEM 1:

DO KOGO NALEŻĄ

Komu przysługują prawa majątkowe i korporacyjne w stosunku do akcji nabytych z majątku wspólnego przez jednego z małżonków?

Podstawowym problemem wymagającym wyjaśnienia jest ustalenie, w skład którego z majątków wchodzą prawa z akcji nabytych przez jednego z małżonków ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Konieczne jest rozstrzygnięcie, czy priorytet mają stosunki spółkowe, czy majątkowe małżeńskie. Tymczasem stanowiska w tym zakresie są niejednolite.

● Zgodnie z pierwszym – akcje objęte bądź nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą w skład odrębnego (osobistego) majątku małżonka, będącego stroną danej czynności prawnej (np. stroną umowy nabycia akcji lub składającego oświadczenie o ich objęciu). Wówczas tylko on staje się akcjonariuszem, a jego współmałżonkowi przysługuje roszczenie o zwrot wydatków poczynionych z majątku wspólnego na objęcie lub nabycie akcji.

● Drugi pogląd mówi, że przy nabyciu lub objęciu akcji ze środków pochodzących z majątku wspólnego decydująca co do przyznania statusu akcjonariusza jest treść oświadczenia o objęciu akcji, a uprawnienia majątkowe związane z akcjami wchodzą w skład majątku wspólnego, a nie odrębnego. Uprawnienia korporacyjne, takie jak np. głosowanie na walnym zgromadzeniu, może realizować tylko ten małżonek, który w swoim imieniu objął lub nabył akcje, choć nie można wykluczyć, że zostaną przydzielone na współwłasność – wszystko zależeć będzie od woli małżonków.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane