statystyki

Nabycie akcji przez jednego z małżonków rodzi problemy

autor: Marcin Śledzikowski14.03.2017, 08:27; Aktualizacja: 14.03.2017, 09:21
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinatźródło: ShutterStock

Gdy składa on oświadczenie woli o ich objęciu lub nabyciu wyłącznie we własnym imieniu, to tylko on stanie się akcjonariuszem. Jednak pomimo tego nabyte walory stanowić będą majątek wspólny.

Obejmowanie lub nabywanie akcji przez osoby pozostające w związkach małżeńskich nie należy do rzadkości. Na etapie wejścia do spółki małżonkowie nie zdają sobie jednak najczęściej sprawy z konsekwencji, jakie niesie ze sobą uzyskanie statusu akcjonariusza przez współmałżonka. Z czasem pojawiają się pytania, czy drugi jest beneficjentem korzyści oraz czy również stanie się akcjonariuszem? I co w sytuacji, kiedy małżonkowie dokonują podziału majątku? Sytuacja oczywiście może być zróżnicowana w zależności od sposobu, w jakim doszło do objęcia lub nabycia akcji.

PROBLEM 1:

DO KOGO NALEŻĄ

Komu przysługują prawa majątkowe i korporacyjne w stosunku do akcji nabytych z majątku wspólnego przez jednego z małżonków?

Podstawowym problemem wymagającym wyjaśnienia jest ustalenie, w skład którego z majątków wchodzą prawa z akcji nabytych przez jednego z małżonków ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Konieczne jest rozstrzygnięcie, czy priorytet mają stosunki spółkowe, czy majątkowe małżeńskie. Tymczasem stanowiska w tym zakresie są niejednolite.

● Zgodnie z pierwszym – akcje objęte bądź nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą w skład odrębnego (osobistego) majątku małżonka, będącego stroną danej czynności prawnej (np. stroną umowy nabycia akcji lub składającego oświadczenie o ich objęciu). Wówczas tylko on staje się akcjonariuszem, a jego współmałżonkowi przysługuje roszczenie o zwrot wydatków poczynionych z majątku wspólnego na objęcie lub nabycie akcji.

● Drugi pogląd mówi, że przy nabyciu lub objęciu akcji ze środków pochodzących z majątku wspólnego decydująca co do przyznania statusu akcjonariusza jest treść oświadczenia o objęciu akcji, a uprawnienia majątkowe związane z akcjami wchodzą w skład majątku wspólnego, a nie odrębnego. Uprawnienia korporacyjne, takie jak np. głosowanie na walnym zgromadzeniu, może realizować tylko ten małżonek, który w swoim imieniu objął lub nabył akcje, choć nie można wykluczyć, że zostaną przydzielone na współwłasność – wszystko zależeć będzie od woli małżonków.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane