statystyki

100 zmian dla firm: Nowe reguły postępowania administracyjnego

autor: Paulina Szewioła13.03.2017, 07:22; Aktualizacja: 13.03.2017, 09:10
dokumenty, urząd, archiwum

Jeśli urząd w określonych kategoriach spraw nie wyda decyzji we wskazanym terminie, strona będzie mogła uznać, że organ odpowiedział na wniosek pozytywnieźródło: ShutterStock

Posłowie uchwalili nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Wchodzi ona w skład tzw. 100 zmian dla firm, które stanowią pierwszy etap realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W projekcie duży nacisk położono na przyspieszenie procedur administracyjnych oraz ograniczenie nadmiernego formalizmu. W rezultacie wprowadzono kilka nowych reguł postępowania administracyjnego.

Jedną z nich jest zasada przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertate), która ma na celu ograniczenie ryzyka obciążenia strony skutkami niejasności przepisów. Kolejna dotyczy z kolei rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości faktycznych na korzyść strony. Zgodnie z tą regułą jeżeli w rezultacie postępowania administracyjnego obywatel może stracić uprawnienia lub zostać obciążony konkretnym obowiązkiem, a istnieją wątpliwości co do stanu faktycznego, których nie można wyjaśnić, to powinny być one rozstrzygane na jego korzyść.

Inne z rozwiązań, które wprowadzi nowelizacja k.p.a., to milczące załatwienie sprawy. Polegać ono będzie na tym, że jeśli urząd w określonych kategoriach spraw nie wyda decyzji we wskazanym terminie, strona będzie mogła uznać, że organ odpowiedział na wniosek pozytywnie. Zmiana ma przyspieszyć i uprościć załatwianie spraw oraz stanowić alternatywę dla klasycznego modelu zakończenia postępowania administracyjnego decyzją.

Nowelizacja zmierza również do ograniczenia liczby zapadających w sprawach administracyjnych rozstrzygnięć kasatoryjnych, tj. uchylających decyzję i przekazujących sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.


Pozostało jeszcze 16% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane