statystyki

100 zmian dla firm: Nowe reguły postępowania administracyjnego

autor: Paulina Szewioła13.03.2017, 07:22; Aktualizacja: 13.03.2017, 09:10
dokumenty, urząd, archiwum

Jeśli urząd w określonych kategoriach spraw nie wyda decyzji we wskazanym terminie, strona będzie mogła uznać, że organ odpowiedział na wniosek pozytywnieźródło: ShutterStock

Posłowie uchwalili nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Wchodzi ona w skład tzw. 100 zmian dla firm, które stanowią pierwszy etap realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W projekcie duży nacisk położono na przyspieszenie procedur administracyjnych oraz ograniczenie nadmiernego formalizmu. W rezultacie wprowadzono kilka nowych reguł postępowania administracyjnego.

Jedną z nich jest zasada przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertate), która ma na celu ograniczenie ryzyka obciążenia strony skutkami niejasności przepisów. Kolejna dotyczy z kolei rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości faktycznych na korzyść strony. Zgodnie z tą regułą jeżeli w rezultacie postępowania administracyjnego obywatel może stracić uprawnienia lub zostać obciążony konkretnym obowiązkiem, a istnieją wątpliwości co do stanu faktycznego, których nie można wyjaśnić, to powinny być one rozstrzygane na jego korzyść.

Inne z rozwiązań, które wprowadzi nowelizacja k.p.a., to milczące załatwienie sprawy. Polegać ono będzie na tym, że jeśli urząd w określonych kategoriach spraw nie wyda decyzji we wskazanym terminie, strona będzie mogła uznać, że organ odpowiedział na wniosek pozytywnie. Zmiana ma przyspieszyć i uprościć załatwianie spraw oraz stanowić alternatywę dla klasycznego modelu zakończenia postępowania administracyjnego decyzją.

Nowelizacja zmierza również do ograniczenia liczby zapadających w sprawach administracyjnych rozstrzygnięć kasatoryjnych, tj. uchylających decyzję i przekazujących sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane