Ustawa frankowa: Korzystne przewalutowanie dla nielicznych

autor: Tomasz Jóźwik16.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 16.08.2016, 10:02
frank szwajcarski - monety

Dodatkowe obciążenia dla banków z tytułu kredytów walutowych wprowadziła już pod koniec zeszłego roku KNF, ale na razie nie zachęciło to instytucji finansowych do porozumienia się z klientami.źródło: ShutterStock

Banki oczekują, że ustawa rozwiązująca problem kredytów walutowych zamknie kredytobiorcom drogę do dochodzenia roszczeń przed sądami.

W minionym tygodniu Komitet Stabilności Finansowej, w którego skład wchodzą prezesi NBP, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, minister finansów oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, powołał grupę roboczą ds. ryzyka kredytów walutowych. Powstanie grupy to realizacja koncepcji zawartych w kolejnym projekcie ustawy, która rozwiązać ma problem kredytów w walutach obcych, przedstawionym na początku sierpnia przez Kancelarię Prezydenta. Zgodnie z projektem kredytobiorcy otrzymać mają zwrot części spreadów i jednocześnie porozumieć się z bankami w sprawie przewalutowania swoich zobowiązań na złote, na kompromisowych warunkach.

Grupa – znajdą się w niej przedstawiciele czterech instytucji reprezentowanych w KSF – ma wyznaczyć ścieżkę i tempo, w jakim zwiększane będą wymogi kapitałowe wobec banków, żeby w ten sposób nakłonić instytucje finansowe do podjęcia negocjacji z klientami.

Dodatkowe obciążenia dla banków z tytułu kredytów walutowych wprowadziła już pod koniec zeszłego roku KNF, ale na razie nie zachęciło to instytucji finansowych do porozumienia się z klientami.

– Działania KNF były spóźnione i mało stanowcze – ocenia Sławomir Horbaczewski, prawnik i ekonomista, członek zespołu ekspertów przy Kancelarii Prezydenta, który opracowywał projekt ustawy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tak sądzę(2016-08-16 14:37) Zgłoś naruszenie 64

    trzeba przestać płacić kredyty w CHF masowo - wtedy dopiero banki będą chciały się dogadać. kurs CHF spadnie do 2.0 za 15-20 lat, kiedy zostaną spłacone kredyty denominowane czyli forex

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane