statystyki

Springer: Ustawa frankowa z wątpliwościami [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak23.08.2016, 07:38; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:27
frank szwajcarski

W prezydenckim projekcie nie znalazło się zapowiadane wcześniej przewalutowanie.źródło: ShutterStock

Prezydencki projekt umożliwia dochodzenie roszczeń, które na normalnej drodze cywilnej już dawno uległyby przedawnieniu - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Springer, BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer.

Jak pan ocenia prezydencki projekt ustawy frankowej (właśc. o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki), który ogranicza się w zasadzie do kwestii obowiązku zwrotu kredytobiorcom przez banki nadmiernych spreadów? Taką możliwość będą mieli ci, którzy zaciągnęli zobowiązanie pomiędzy 1 lipca 2000 r. a 26 sierpnia 2011 r.

Ustawa idzie dosyć daleko, jeśli chodzi o skutki, bowiem obejmuje swoim zakresem czynności, które miały miejsce nawet 16 lat temu. Umożliwia więc dochodzenie roszczeń, które na normalnej drodze cywilnej już dawno uległyby przedawnieniu. Przypomnę tylko, że roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia przedawniają się po upływie 10 lat, a roszczenia o zwrot odsetek po trzech latach. Ta ustawa przesuwa te granicę; i dotyczy to również umów zamkniętych oraz kredytów spłaconych. W tym sensie może to budzić wątpliwości konstytucyjne.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Janik(2016-10-20 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    Przy kredytach indeksowanych pobieranie spreadu jest w ogóle nielegalne a nie tylko w określonej wysokości. Co będzie w przypadkach pobierania tzw speadu podwójnego w momencie wypłaty kredytu w złotych i póżniej przy ratach? W umowach jest zapisane ,że bank przyjmuje watrość waluty po kursie sprzedaży.To gdzie tu jest zapis o sprzedawaniu i kupowaniu fikcyjnym waluty?To tak jakby umówić się na waloryzację złotem to co należałoby przynieść kawałek zlota czy tez bakze urwał by kawalek złota .Indeksacja na ktorą się powolują banki nie ma funkcji waloryzacyjnego.Ale to wyższa matematyka dla pismaków i dla wybrańców narodu oraz Pana Prezydenta

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane