Firmy pożyczkowe pod nadzór KNF

autor: Marek Chądzyński23.03.2016, 07:44; Aktualizacja: 23.03.2016, 09:38
W projekcie zakładano objęcie nadzorem wszystkich pozabankowych firm pożyczkowych

W projekcie zakładano objęcie nadzorem wszystkich pozabankowych firm pożyczkowychźródło: ShutterStock

Rzecznik finansowy chce reglamentacji pozabankowej działalności pożyczkowej. MF się waha.

Resort finansów pracuje nad wdrożeniem tzw. dyrektywy hipotecznej UE, która określa obowiązki, jakie muszą wypełniać podmioty udzielające kredytów i pożyczek pod zastaw nieruchomości. Powinny m.in. zostać objęte nadzorem i mieć przeszkolony personel. Chodzi o banki i o pozabankowe instytucje pożyczkowe oraz kredytowych pośredników.

Ministerstwo jest spóźnione: termin wdrożenia dyrektywy minął w poniedziałek, a u nas ukazał się tylko projekt założeń do projektu ustawy o działalności instytucji pożyczkowych i pośredników kredytowych. Resort zaczyna więc iść na skróty.

W projekcie zakładano objęcie nadzorem wszystkich pozabankowych firm pożyczkowych. Choć pożyczki hipoteczne zdarzają się sporadycznie, to autorzy projektu wyszli z założenia, że lepiej wprowadzić nadzór dla wszystkich. Gdyby MF, spiesząc się, ograniczyło się do niezbędnego minimum, podwójne standardy w branży stałyby się faktem. – To złe posunięcie – twierdzą przedstawiciele Rzecznika Finansowego.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane