Są tacy, którzy jeżdżą jednym autem kilkanaście lat, i tacy, którzy zmieniają je, gdy tylko skończy się gwarancja producenta. Klienci, którzy są bohaterami lutowego rankingu TotalMoney.pl, zaliczają się do tej drugiej grupy. Eksperci sprawdzili, który bank udzieli im finansowania na zakup Toyoty Auris na najkorzystniejszych warunkach. Jeśli jesteście ciekawi wyniku, to koniecznie zajrzyjcie do rankingu.

W tym miesiącu zgłosiła się do nas trzyosobowa rodzina osiągająca miesięczne dochody w wysokości 4 189 zł, która szuka najlepszego kredytu na zakup Toyoty Auris. Do tej pory nasi klienci poruszali się niewielkim miejskim samochodem, jednak narodziny dziecka wymusiły na nich decyzję o zakupie większego auta. Toyota Auris w wersji Active, która są zainteresowani, kosztuje 56 900 zł, nasi klienci ubiegają się jednak o kredyt w wysokości 46 900 zł, a brakujące pieniądze pozyskają, sprzedając dotychczas użytkowany samochód. Kredyt chcą spłacić w ciągu trzech lat, ponieważ po upływie okresu gwarancyjnego planują sprzedać auto i kupić nowe, ale już z napędem hybrydowym (takie są przynajmniej marzenia pana domu).

Porównaj oferty kredytów samochodowych i złóż wniosek on-line

W którym banku nasi klienci otrzymają najkorzystniejszy kredyt?

W rankingu wzięło udział 6 banków, które przysłały ofertę finansowania zgodną z wymaganiami naszych klientów. O pozycji w rankingu decydowała wysokość miesięcznej raty, ponieważ to ona była najważniejszym kryterium dla naszej rodziny.


table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kredytów samochodowych Luty 2016
Poz. Bank Wniosek online Miesięczna rata Oprocentowanie Prowizja
1 Sprawdź kredyt 982,00 zł 5,99% 0,00%
2 Sprawdź kredyt 1 430,28 zł 5,49% 1,00%
3 Sprawdź kredyt 1 431,44 zł 5,49% 1,00%
4 Sprawdź kredyt 1 473,49 zł 4,89% 5,00%
5 Sprawdź kredyt 1 506,25 zł 8,99% 1,00%
6 Sprawdź kredyt 1 587,27 zł 4,90% 12,90%
Założenia:Kredyt na auto nowe – przeznaczony na zakup Toyoty Auris 1.33 99 KM 6MT Active. Kwota kredytu 46 900 zł (cena pojazdu - 56 900 zł). Okres spłaty 3 lata. Klienci (trzyosobowa rodzina) z miesięcznymi dochodami netto w wysokości 4 819 zł netto uzyskiwanymi z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Klienci nie posiadają innych kredytów ani kart kredytowych. W zestawieniu zostały ujęte banki, które odesłały wypełnione ankiety do porównywarki kredytów samochodowych TotalMoney.pl 10 lutego 2016 r.

Czołówkę zestawienia otwiera Toyota Bank. Przy oprocentowaniu nominalnym na poziomie 5,99% rocznie oraz braku prowizji za udzielenie finansowania, klienci zapłacą tylko 982 zł miesięcznej raty. Dodać trzeba, że Toyota Bank jest jedynym bankiem w lutowym rankingu kredytów samochodowych, w którym dla opisanych warunków wartość miesięcznej raty nie przekroczy 1 tysiąca złotych.

W innych bankach gotowych do finansowania zakupu nowej Toyoty Auris 1.33 99 KM 6MT Active miesięczna spłaty rata kredytu byłaby ok. 450–550 zł wyższa.
Getin Bank, który uplasował się na drugim miejscu, pobierze 1% jednorazowej prowizji za udzielenie kredytu, którego nominalne oprocentowanie wyniesie 5,49% w skali roku.

Przełoży się to na 1 430,28 zł miesięcznej raty, co oznacza, że będzie ona prawie o 450 zł wyższa niż w Toyota Banku.

Bardzo podobne warunki oferuje Bank BGŻ BNP Paribas. Miesięczna rata kredytu oferowanego przez ten bank wyniesie 1 431,44 zł (będzie wyższa od pobieranej przez Getin Bank zaledwie o 1,16 zł). Warto dodać, że także w tym banku oprocentowanie w skali roku wyniesie również 5,49%, a prowizja 1% od wartości kredytu. Niewielkie różnice w wysokości miesięcznej raty wynikają z drobnych różnic w naliczaniu kosztów przez oba banki.

Na czwartym miejscu znalazł się kredyt samochodowy udzielany przez mBank. Nasi modelowi klienci mogą w nim liczyć na oprocentowanie nominalne niższe niż u konkurencji (4,89 % rocznie), zapłacą za to wyższą jednorazową prowizję (5% kwoty kredytu). W efekcie ich miesięcznie zobowiązanie wobec banku wyniesie 1 473,49 zł.

Postanowiliśmy zapytać eksperta Toyota Bank Polska, co nasi klienci mogą zrobić po upływie trzech lat spłaty kredytu. - Gwarantujemy komfort przy podejmowaniu decyzji – tuż przed zakończeniem umowy użytkownik decyduje, czy chce wymienić samochód na nowy, czy też zatrzymać dotychczasowy. Wspólnie z dealerem obsługującym klienta będziemy proponować wymianę samochodu na nowy bez angażowania gotówki. Dealer odkupi stary samochód w cenie rynkowej, wartość jego odkupu pokryje wówczas wartość ostatniej raty i zapewni środki na pierwszą wpłatę na kolejny, nowy samochód. Bez angażowania gotówki i przy zachowaniu raty na dotychczasowym poziomie, Kkient będzie użytkować kolejny, nowy samochód (przy założeniu porównywalnego modelu/ wersji). Jest to tzw. efektywny cykl wymiany auta, który już kilka lat temu Toyota Bank wprowadził do swoich innowacyjnych rozwiązań finansowych – mówi Krzysztof Krakowiak z Toyota Bank Polska. A co w sytuacji jeśli klient przywiązał się do samochodu i chciałby go nadal użytkować? Dla klientów, którzy mimo atrakcyjnej oferty wymiany zdecydują się na dalsze użytkowanie dotychczasowego auta, bank zaproponuje rozłożenie ostatniej raty na dogodne raty miesięczne. Klient może również jednorazowo spłacić ostatnią ratę – tłumaczy Krzysztof Krakowiak.

Porównaj kredyty samochodowe i kup wymarzone auto

Jak widać po wynikach rankingu, osoby, które po kilku latach będą chciały zmienić swoją toyotę na nową, kredyt z najniższą miesięczną ratą otrzymają w Toyota Banku. Co więcej, wszelkie formalności związane z kredytem załatwią w jednym miejscu, bezpośrednio u dealera, a to pozwoli zaoszczędzić im nie tylko pieniądze, lecz także bardzo cenny czas. Podczas gdy klienci będą na jeździe próbnej, dealer przygotuje dla nich decyzję kredytową. Jeśli jednak ktoś chciałby skorzystać z oferty innego banku, to powinien dokładnie przeanalizować proponowane warunki, trzeba bowiem pamiętać o tym, że niskie oprocentowanie nie zawsze jest gwarancją niższej miesięcznej raty. Dlatego też szukając kredytu (w tym samochodowego) powinniśmy uważnie wczytywać się w oferty i wybierać nowoczesne produkty finansowe.