statystyki

Pomoc dla frankowiczów: Przewalutowanie będzie bardzo kosztowne dla banków

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki25.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.02.2016, 12:17
pieniądze-finanse-budżet

To najbardziej ekstremalny wariant, w którym z przewalutowania mogliby skorzystać też ci frankowicze, dla których operacja mogłaby powodować wzrost bieżącej raty (o 10 proc. wobec obecnego obciążenia). Takie wyliczenie kosztów sporządzili ekonomiści Credit Agricole.źródło: ShutterStock

Nawet 59 mld zł może wynieść strata instytucji finansowych wywołana propozycjami prezydenta Andrzeja Dudy dla frankowiczów

To najbardziej ekstremalny wariant, w którym z przewalutowania mogliby skorzystać też ci frankowicze, dla których operacja mogłaby powodować wzrost bieżącej raty (o 10 proc. wobec obecnego obciążenia). Takie wyliczenie kosztów sporządzili ekonomiści Credit Agricole. Według nich tacy kredytobiorcy mogliby się zdecydować na zamianę kredytu walutowego na złotowy, by zdjąć z siebie ryzyko kursowe – nawet za cenę nieco wyższej raty. Strata banków z tytułu przewalutowania wynosiłaby wtedy 49 mld zł. Gdyby przewalutowania dokonali ci, których rata się nie zmieni lub będzie mniejsza, koszty wyniosłyby 47 mld zł. Analitycy banku rozważyli jeszcze inne, mniej kosztowne warianty, w których z przewalutowania rezygnują osoby, których rata jest niższa odpowiednio o 10, 20 i 30 proc. od dzisiejszej. W takim przypadku koszty dla sektora wynoszą odpowiednio 39,2 mld zł, 28,6 mld zł i 15,4 mld zł.

Ale to nie wszystko, dodatkowe 10 mld zł to koszt zwrócenia tzw. spreadu. Banki przy przeliczaniu wartości kredytu w złotych, a potem przy ustalaniu rat stosowały własny kurs kupna-sprzedaży franka, inny niż ten ustalany przez Narodowy Bank Polski. Propozycja Kancelarii Prezydenta zakłada, że bank będzie musiał wyliczać, jaki koszt poniósł kredytobiorca z powodu stosowania własnego kursu. Tak wyliczona suma z odsetkami miałaby być odejmowana od kwoty kredytu. Analitycy Credit Agricole założyli, że kursy bankowe różniły się od kursu NBP o ok. 3 proc., a z opcji zwrotu spreadu skorzystają wszyscy kredytobiorcy. Bo zgodnie z ustawą można będzie z tego skorzystać niezależnie od przewalutowania.

Polskie banki i frank

Polskie banki i frank

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wyliczenia Credit Agricole to niejedyne, jakie zostały sporządzone przez analityków po przedstawieniu przez Kancelarię Prezydenta wstępnej propozycji. Według szacunków mBanku koszt – w zależności od ostatecznej wersji sposobu wyliczania tzw. kursu sprawiedliwego – może wynieść 16 mld zł lub 32 mld zł (w pierwszej wersji były rozbieżności między zapisami projektu ustawy i kalkulatorem służącym do wyliczania rat). Na podobnym poziomie koszty wylicza Dom Maklerski Trigon. Według jego analityków wyniosłyby one ok. 34 mld zł. Zakładają, że kurs rynkowy franka wynosiłby ok. 4 zł. Doliczając zwrotu spreadu, łączny koszt wynosiłby już 40 mld zł. Przy czym według Trigon przewalutowanie najbardziej opłacalne byłoby dla tych, którzy zaciągnęli kredyty między IV kw. 2006 r. i IV kw. 2008.

Wszystkie wyliczenia wskazują, jak duża wyrwa może powstać w bilansach banków, gdyby cała operacja zostałaby zaksięgowana od razu. Strata rzędu 59 mld zł – jak szacuje Credit Agricole – to niemal czterokrotny roczny zysk sektora bankowego z czasów, gdy wyniki były bardzo dobre. Jeszcze w 2014 r. roczny łączny zysk banków wynosił 16,2 mld zł. Ale wyrwa może być relatywnie jeszcze większa, bo zyski banków się kurczą. Przez niskie stopy procentowe maleją przychody, poza tym sektor ponosi dodatkowe obciążenia związane z restrukturyzacją SKOK-ów. W listopadzie – po raz pierwszy od dawna – banki zaliczyły miesięczną stratę z powodu „zrzutki” na upadający SK Bank.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Molti(2016-01-25 11:27) Zgłoś naruszenie 1412

  Kolejna odsłona propagandy hybrydowej banków.. Po pierwsze nie mówmy o "stratach" tylko o korekcie in minus zysków z poprzednich lat oraz przeznaczeniu rezerw z bilansów banków, które powinny były być obligatoryjnie zawiązane na zmaterializowanie się ryzyk zmienności kursu CHF/PLN i podważenia legalności umów kredytów indeksowanych.. Jeżeli takowych nie ma to ciekawe jak zarządzanie ryzykiem w tych bankach jest prowadzone - chyba tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa udziałowców - wyciągać kasę jak najszybciej z firmy bo potem może jej nie być..

  Odpowiedz
 • janek(2016-01-25 09:33) Zgłoś naruszenie 127

  dla mnie może to być i 100 000 000 lub więcej ! a najlepiej jakby sie ten cały "system" bankowy zawalił ! Jak prezesiki zarabiaja po 800 000 to jest niby OK ? maja z czego ciąć !

  Odpowiedz
 • OLA(2016-01-25 13:53) Zgłoś naruszenie 126

  Czy Banki udzielając kredyty miały zabezpieczenie walutowe ? Czy ktoś z tych analityków może to powiedzieć. Bo ja moge denominować np do kartofla CHF ale te kartofle musze mieć. OD tego prezydent powinien zacząć, jeśli banki nie miały waluty to nic nie tracą, tylko przyszłe zyski.

  Odpowiedz
 • Precz z oszustami (2016-01-25 11:19) Zgłoś naruszenie 115

  Jasne po co oddawać wyłudzone pieniądze .Lepiej jeszcze sobie gigantyczną wypłatę podwoić!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Echo(2016-01-25 10:39) Zgłoś naruszenie 83

  Prezes swoje dostanie, zwolnią pracowników, którzy zarabiają niewiele. Ograniczone powinny być zarobki Zarządu, dyrektorów, kierowników i rad nadzorczych w instytucjach finansowych. Bo tam jest główne źródło kosztów. Pracownik jest do wykonywania nierealnych planów(opracowanych przez zbędną góru), ciągle mobingowany, nie doceniany, bez podwyżek (nie wykonał planów, źle wypadł przed shoperem ....), wręcz ma obniżane wynagrodzenie (itd). Na koniec tego to psycha bardzo zryta, to mało, ....

  Odpowiedz
 • House(2016-01-27 00:50) Zgłoś naruszenie 07

  Ciekawe. A gdyby CHF spadł nagle do 1 zł, to jakie straty wyliczyłyby sobie banki?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane