Prezydent Andrzej Duda będzie hojny dla frankowiczów. Po zwycięstwie PiS zostanie przeprowadzony audyt kredytów frankowych

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki14.09.2015, 07:43; Aktualizacja: 14.09.2015, 08:51
frank szwajcarski - monety

Choć prace nad ustawą zgłoszoną przez posłów PO można by szybko zakończyć (Senat odesłał ją do Sejmu z poprawkami, które przywracają jej pierwotny kształt, w tym co do kosztów przewalutowania, mających po połowie obciążyć banki i klientów), zapewne wyląduje ona w koszu.źródło: ShutterStock

Przewalutowanie kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia. I wyłącznie na koszt banków – taki projekt wpłynie do nowego Sejmu. Po zwycięstwie PiS zostanie przeprowadzony też audyt kredytów frankowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • Tk(2016-09-27 01:49) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety duda okazał się oszustem. Jak wygrał to teraz zapomniał o swoich obietnicach Brawo. Prezydencie

    Odpowiedz
  • iopjiop(2015-11-12 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    SUPER! Szkoda tylko ,że będą sędzią w swojej sprawie - najgorsze kredyty w CHF poszły w latach 2006. czyli za rzdów ( a raczej nierządu) PiS!

    Odpowiedz
  • konieczchf.pl(2015-09-16 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jedno bardzo skuteczne rozwiązanie. Uchwalenie ustawy upoważniającej stosownego ministra do opublikowania listy umów z wykazem zastosowanych w nich klauzul niedozwolonych skutkujących ich unieważnieniem. Pozostaje oczywiście problem (banków) nieważności znacznej części umów kredytowych oraz zwrotem przez bank bezpodstawnie pobranych sum pieniężnych. Ale tutaj wyłączną drogą powinna być droga sądowa.

    Odpowiedz
  • AntyliCHFa(2015-09-16 14:34) Zgłoś naruszenie 10

    Do niektórych postronnych ludzi żadne argumenty nie docierają i tak już pozostanie.

    Zwrócę już tylko uwagę na dwa aspekty.

    A) Zdecydowana większość banków udzielających kredyty w CHF to banki mające centralę poza Polską.

    Postronni martwią się więc o to, że ZAGRANICZNE BANKI nie zarobią TAK DUŻO jak sobie wymyśliły.
    Wcześniej już wyjaśniłem że owe banki I TAK ZAROBIĄ i to wcale nie mniej niż przy kredytach złotówkowych.
    Argumenty że i tak "my wszyscy" za to zapłacimy - są nie na miejscu.
    Dlaczego bowiem stawać w obronie zagranicznych, bezwzględnych bankowców? Sady w wielu krajach już dowiodły, że nie były to zwyczajne kredyty hipoteczne.
    Dlaczego nie ma jeszcze jednoznacznego wyroku w Polsce? Myślę, że to tylko kwestia czasu. Kolejne sprawy już niedługo pojawią się na wokandach sądowych.
    Niektóre zapisy - już zresztą są uznane za bezprawne - ale banki to IGNORUJĄ!!!

    Postronni pewnie znów powiedzą że - w takim razie trzeba było czytać umowy i nie podpisywać jeśli się coś nie podobało. A ja ponownie powiem, że nie trzeba być ekspertem motoryzacyjnym żeby kupić samochód i tak samo powinno być z kredytami. Banki to BYŁY instytucje zaufania publicznego. Teraz już nie są.
    Państwo Polskie powinno skutecznie wpływać na kształt rynku finansowego aby nie było takich problemów. Niestety ówczesna KNF wydawała jedynie rekomendacje, które nie miały mocy wiążącej.
    Ale to wszystko można mówić dopiero dziś - kiedy już wszyscy jesteśmy mądrzejsi.

    B) Widzę też, że w postronnych siedzi jakaś osobista zadra. Jakiś pajac pewnie śmiał się z nich, że brali kredyty złotówkowe mimo, że raty w CHF były znacznie niższe.

    Cóż - z dzisiejszym doświadczeniem - łatwo mówić, że ówczesna zachowawczość będzie popłacała. Ale podkreślam - można tak mówić z perspektywy dnia dzisiejszego. A to żadna mądrość.

    Oczywistym jest, że śmianie się z innych nie jest przyzwoite. Niestety Polacy już tak mają. Nie trzeba się tym przejmować. Może lepiej zmienić krąg znajomych jeśli są zbyt dokuczliwi?

    Ale teraz przyszedł czas kiedy żółć wypływa z tych, z których ówcześnie się jacyś "nie przyzwoici ludzie" naśmiewali.
    Obecnie jest czas ich rewanżu. I dlatego mamy takich postronnych jak na tym forum...

    Ja z nikogo się nie naśmiewałem. Wśród moich znajomych nikt mi niczego nie wypominał i na nikim rewanżu brać nie muszę.

    Życzę dystansu do rzeczywistości.

    Odpowiedz
  • Franciszek(2015-09-16 13:17) Zgłoś naruszenie 10

    10 lat temu brałem kredyt we frankach, nie miałem nigdy opóźnienia w spłacie a dziś mam prawie DWA RAZY TYLE CO BRAŁEM!!! Gdybym sprzedał mieszkanie zostałoby mi jeszcze około 80 tys zł do spłacenia.
    Żydzi z banków dobrze wiedzieli że akcja kredytowo - popytowa na franku spowoduje jego wzrost.
    Zarobili już na mnie fortunę, dość okradania, ta sytuacja dotyczy około 700 tyś rodzin w Polsce, to nie są żarty!!!

    Odpowiedz
  • Postronny(2015-09-16 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do Paweł - a stratę finansową powstałą z powodu różnic kursowych to kto niby pokryje... krasnoludki... nieuczciwą praktyką jest wyciąganie ręki po cudze ale w kraju górników (chylę czoła przed tymi ciężko pracującymi na dole ale nie szanuję całych stad ZZwąchali i zwykłych oszustów, którzy biorą pensje "dołowe", które są im zupełnie nie należne a o stadach "managerów" z politycznego nadania to nawet nie wspomnę), "frankowyłudzaczy" i innych grup "uprzywilejowanych" to niestety standard... każdemu po równo - tak mówi konstytucja ale cóż idea ideami a życie życiem... nikt nikomu nie kazał zawierać umów w CHF a to, że jak czytam ludzie podejmowali decyzje na "całe życie" bez jakiegokolwiek "rozpoznania" tematu to szczyt głupoty... jeżeli banki były nieuczciwe i są na to dowody to pozostaje droga sądowa i tyle, ale tutaj rozstrzygnięcie nie jest pewne (w końcu ktoś podpisał taką a nie inną umową a jak mówili Rzymianie "pacta sunt servanda" a dodatkowo "ignorantia iuris nocet") więc byłby problem więc lepiej napuścić na banki "polityków", którzy sami również są pozadłużani w CHF i mamy "mieszankę", która zrobi wszystko by ugrać dla siebie jak najwięcej i tyle... a że będzie to kosztem wszystkich innych oczywiście nikogo to nie obchodzi...

    Odpowiedz
  • Paweł(2015-09-16 00:30) Zgłoś naruszenie 00

    Co wy ludzie wypisujecie to w głowie się nie mieści!! "Frankowyłudzacze?" Kredytobiorcy spłacają swoje kredyty i nikt im na to nie daje. Czy one będą we frankach, czy przewalutowane tak jakby zaciągnięte były w złotówkach to będzie je spłacał kredytobiorca i nikt za niego nie spłaci. A to, że wyszły spekulacyjne praktyki banków na światło dzienne i trzeba zaprzestać takim działaniom to bardzo dobrze! Bo może uchroni to kolejne miliony osób od nieuczciwych praktyk banków, jakich?, to opisane jest dokładnie i każdy zainteresowany wie i jest to opisane w niejednym artykule( nie wiem czemu nie dociera?). Za wyjątkiem tego zawistnego Polaka,co to się cieszy, że sąsiadowi zdechły dwie krowy, a nie martwi, że jemu zdechła jedna!!! Ot dlatego Rodacy są za nieuczciwymi bankami. Brawo Polacy. Banki się cieszą jaki mądry naród mamy!!! Nie dadzą Polacy skrzywdzić nieuczciwych Banków!!! Sąsiada za płota dobić a nie pomagać!!!

    Odpowiedz
  • Kola(2015-09-16 00:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ja totalnie się nie znam na ekonomii więc udałem się do instytucji "Open Finance" i prosiłem o doradztwo w którym banku, jaki kredyt , z takimi to a takimi dochodami, a takim wkładem własnym. Doradzono mi, że najkorzystniejszy kredyt w CHF, ale muszę się spieszyć bo tylko Nordea jeszcze udziela takich kredytów. No to się spieszyłem HA HA.
    Podszedłem profesjonalnie do sprawy, nie znam się to idę do profesjonalistów, którzy sprawę znają i tak mi doradzono. Gdybym wtedy nie poszedł po doradztwo do profesjonalistów to do głowy nie przyszłoby zaciągnięcie kredytu w CHF.

    Odpowiedz
  • eheś :D(2015-09-15 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    róbcie screenshoty - ***** prawda :)

    Odpowiedz
  • coffee boy(2015-09-15 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    hehe Po audycie okaże się że nic się nie da zrobić . Ani z Frankowiczami ani z 6latkami ani ze wcześniejszą emeryturą . Nie tam ze obstawiam na PO oni tez nic nie zrobią .

    Odpowiedz
  • Postronny(2015-09-15 17:47) Zgłoś naruszenie 01

    Nikt mi za nie nie płaci choć nie wiem czy do was zadłużonym w CHF z klapkami na oczach to dotrze...

    Kim jestem - kredytobiorcom - w 2007 brałem kredyt i po przeanalizowaniu ryzyk (kurs, utrata pracy, itp.) zdecydowałem się na kredyt w PLN... tak się dziwnie składało, iż mieszkałem wtedy w Wa-wie i ile się biurze nasłuchałem jak to wykształceni ludzie się chwalili ile to "zarobili" na swoich kredytach w CHF (tak - "zarobili" - brali po 2,80 a wtedy było 2,20 - jakoś wtedy nikt nie krzyczał, że banki go oszukują...) i następnie zapaleńcy biegli po kredyty na maksymalną zdolność kredytową z jak najtańszą ratą (a więc w owym czasie CHF) i liczyło się tylko tu i teraz... minęło parę lat i nagle już się na kredytach w CHF nie "zarabia" to lamenty, że banki to oszuści (pytam się w końcu kto szedł do tych oszustów po kredyty i na dodatek podpisywał z tymi "oszustami" dobrowolnie umowy - no kto?)...
    Cóż CHCIWOŚĆ LUB GŁUPOTA - ICH WŁASNA OCZYWIŚCIE - oszukała "frankowyłudzaczy" a teraz jak przychodzi płacić za swoje własne decyzje to wyciągają ręce ni po swoje... niestety nie ma w systemie pieniędzy niczyich - jak dołoży budżet to składka będzie od wszystkich podatników, jak dołożą banki to składka będzie od wszystkich ich klientów a i akcjonariusze też stracą (a są to często zwykłe osoby fizyczne, które ulokowały swoje majątki w akcjach) ale to już "frankowyłudzaczy" nie interesuje - im ma być dobrze i koniec...

    Odpowiedz
  • kredytobiorca(2015-09-15 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    Postronny , a ty w czyim imieniu piszesz, banki ci za to płacą?

    Odpowiedz
  • AntyliCHFa(2015-09-15 13:46) Zgłoś naruszenie 10

    Wszystkim, którzy nie maja kredytu we frankach po raz kolejny tłumaczę.

    Frankowicze nie domagają się niczego od Państwa ani od kogokolwiek innego poza bankami.
    Żaden frankowy kredyt nie był wypłacony we frankach. Podkreślam to - bo nie wielu ludzi to wie i nie wielu rozumie.
    Banki nie posiadały franków w momencie gdy udzielały takich kredytów. Wszystkie te kredyty były udzielane w złotówkach.
    Natomiast zachłanność banków polega na tym, że księgowymi zapisami przeliczały kwoty kredytów po kursie franka (ten proces nazywamy denominacją lub waloryzacją) i po podpisaniu kredytu przez zwabionego niższymi ratami obywatela - mogły już się cieszyć gigantycznymi dochodami.
    Skąd gigantyczne dochody?
    Bankowcy nie są głupcami - jako eksperci finansowi - wiedzieli że kurs franka w kolejnych latach będzie wzrastał. Przecież nie udzielali by kredytów gdyby przewidywania mówiły o spadku kursu CHF. Żaden bankowiec nie zaryzykował by takiej straty!
    Obecnie - zdecydowana większość - o ile nie wszyscy frankowicze - mimo regularnych, comiesięcznych spłat - mają do spłacenia WIĘCEJ niż pożyczyli 8 lat temu.
    To jest ta pułapka i gigantyczne zyski bankowców.
    Nikt z nas nie musi być ekspertem motoryzacyjnym żeby kupić samochód i nie musimy być ekspertami finansowymi żeby wziąć kredyt.
    Tutaj Państwo powinno tak regulować rynek aby nie były możliwe takie nadużycia.
    Jeżeli teraz Państwo stosowną ustawą poprawi to czego wcześniej nie dopatrzyło - to będzie to jedynie "gest" sprawiedliwości.
    Nie będą tu pokrzywdzeni ani złotówkowicze ani ktokolwiek inny.

    Natomiast banki - ZWYCZAJNIE ZAROBIĄ TROCHĘ MNIEJ - ale nadal zarobią!

    Cały wrzask bankowców jest właśnie o to, że nie doczekają się tych lichwiarskich, gigantycznych, popartych jedynie bezwzględną zachłannością kwot.

    Myślę, że jeśli nawet projekt PiS-u nie wszedłby w życie to za jakiś czas w procesach sądowych bankowcy stracą znacznie więcej niż tylko te lichwiarskie "zyski".

    Odpowiedz
  • Postronny a Ty to Kto...(2015-09-15 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Adwokat Bankowej Lichwy...kupującej za 2zł i sprzedającej za 4 zł...

    Czego Ty zazdrościsz Frankowiczom do jasnej Anielki?
    Widzę że byś bronił każdego Oszusta - przecież to co oferowały Banki to zmodyfikowana metoda na Wnuczka..

    Bo Łatwo dawały Kredyt we Frankach...by Te TANIE franki za grosze skupić.!!!...i DROGO sprzedać.!!!
    Czy Ty tego nie widzisz. No może Frankowicze są mało rozgarnięci ale Adwokaci Banków też...

    Odpowiedz
  • Postronny(2015-09-15 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi "Ayacho" skoro wszystko było oszustwem to proszę złożyć stosowne zawiadomienia do prokuratury, która na pewno podejmie stosowne działania (o dziwo nie podjęła jeszcze działań z urzędu)... Żyjemy w Państwie prawa (póki PiS się do władzy nie dorwie - patrz "wyczyny" Pana Ziobro za czasów jego ministerialnej "przygody") i nic nie stoi na przeszkodzie by właśnie każdy z "frankowyłudzaczy" udowodnił swoje racje właśnie przed sądem... Powoływanie się na wyroki oczywiście ma sen jeżeli poda się konkretną sygnaturę, która powoli na zapoznanie się z wszystkimi szczegółami sprawy bo inaczej jest to tylko bicie piany (warto pamiętać, iż istniały na rynku umowy w których bak zastrzegał sobie zmianę jej parametrów zależnie od swojej decyzji i tu można by dyskutować ale tam, gdzie parametry były przywiązane do LIBORu nie ma o czym w ogóle rozmawiać).

    Ps. Widzę, iż "frakowyłudzacze" są już sektą (a raczej stowarzyszeniem mającym na celu bezpodstawne wzbogacenie się), która w imię swoich partykularnych interesów odsądza od czci i wiary wszystkich myślących inaczej... No cóż "złodziej zawsze krzyczy najgłośniej łapać złodzieja"...

    Odpowiedz
  • Ayacho(2015-09-15 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt nie wytłumaczył tym niby złotówkowiczom(w skórze bansterów),że skoro kwota kredytu dwukrotnie wzrosła to odsetki jakie pobierały banki pobierane były od tej dwukrotnie wyzszej .Czyli odsetki nie były niskie ,a dwukrotnie wyższe.Dodatkowo banki niczego nie sprzedawaly i nie kupowały a wszystko to tylko fikcyjne manipulacje księgowe wyrok Sądy Okręgowego i Apelacyjnego w Szczecinie ,gdzie udwodnione zostało oszustwo banków.To jakie oni maja ponieśc straty.Zwrocic trzeba skradzione.

    Odpowiedz
  • Postronny(2015-09-15 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Oj patrząc na te komentarze "frankowyłudzaczy" żygać się chce (i to jest już stan ciągły)... Najpierw zadłużali się na potęgę by nabyć nieruchomości na które ich nie było stać i chcieli jeszcze płacić niższe raty niż "frajerzy" biorący kredyty w PLN a teraz skamlą o "pomoc" bo przecież miało być tak "różowo" i nie wyszło... A to że wszędzie było pełno o ryzyku kursowym, a to że każdy rozsądny mówił nie bierz kredytu w innej walucie niż zarabiasz, a to że umowy kredytowe również były w tym zakresie przejrzyste (jak ktoś oczywiście je czytał) nie jest ważne... Okradli nas "banksterzy" pochodzenia "żydowskiego" a teraz dobry PiS zrobi im "kuku" - banda prostaków i ksenofobów usiłujących zrzucić z siebie problem powstały przez zwykłe cwaniactwo i jeszcze na tym zarobić... ANI ZŁOTÓWKI DLA FRAKOWYŁUDZACZY!!!

    Odpowiedz
  • Polskie Lichwiarskie Banki(2015-09-15 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    "Pan weźmie Kredyt...
    Skupię od Pana Frank po 2 zł...bedzie Pan zadowolony..."

    (Geszefciarze doskonale wiedzieli że skupując tak Tanio Franki zrobią Frajerów metodą na wnuczka...)
    Trzeba to zgłosić Prokuraturze a nie Audytować.

    Odpowiedz
  • Franek(2015-09-14 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ta partia, ktora pomoze frankowiczom bedzie u wladzy. Frankowicze i ich rodziny to ponad 2 mln ludzi. Ja mam kredyt z rodzicami, czyli jest nas trojka, a do tego mam 4 braci, ktorzy maja zony i niektorzy juz dorosle dzieci. Lacznie co najmniej 15 osob zaglosuje na PIS, bo wszyscy widza, jak udupiona zostala cala nasza rodzina jednym kredytem frankowym. Wszyscy tez nie mamy zaufania do bankow i ten caly kredyt jest dla nas jak przyspieszony kurs przekretow bankowych.

    Odpowiedz
  • Wyrorca(2015-09-14 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    90% komentarzy "złotówkowiczów" jest pisana przez bankierów. Myślę, że do złotówkowiczów już dotarło, że frankowicze nie chcą niczego od państwa, ani społeczeństwa. Chcą po prostu być potraktowani jak złotówkowicze, bo w takiej walucie kreryty im wypłacono. Nie zapłacą też mniej od złotówkowiczów, a banki i tak zarobią tylko trochę mniej. I to ten spadek orgromnegy zysku banków do mniejszego ale dalej zysku robija się cała dyskusja.

    Odpowiedz