statystyki

Powołanie się na nadzwyczajną zmianę stosunków nie dla frankowiczów

autor: Adam Sroga12.10.2015, 09:13; Aktualizacja: 12.10.2015, 09:17
Kredyt we frankach szwajcarskich – co, gdy nie jesteśmy w stanie go spłacać? – aspekty prawne

Sąd musi ustalić, czy strona podejmowała decyzje w granicach normalnego ryzyka kontraktowego, czy też wchodzi w grę przypadek ryzyka nadzwyczajnego.źródło: Materiały Prasowe

Uwolnienie kursu franka przez centralny bank Szwajcarii to kłopot dla kilkuset tysięcy Polaków. Także i dla mnie – skarży się pan Zygmunt z Pomorza. – Nagły wzrost kursu oznacza, że ja, jak każdy przeciętny kredytobiorca, muszę poszukać dodatkowych źródeł finansowania kredytu, liczyć na pomoc państwa albo poszukać możliwych rozwiązań prawnych. Na każdym kroku znajduję dobre rady pod adresem kredytobiorców. Jedną z proponowanych dróg jest powołanie się w postępowaniu cywilnym na nadzwyczajną zmianę stosunków. Czy jednak są ku temu podstawy i – co najważniejsze – szanse na uzyskanie korzystnych rozstrzygnięć – zastanawia się czytelnik.

Obowiązkiem dłużnika jest wykonać zobowiązanie bez względu na okoliczności, które zaistniały po jego zaciągnięciu. Mówi o tym łacińska zasada pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać). Ma ona fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu, nie ma charakteru bezwzględnego, a rozsądne granice jej stosowania wyznacza inna – rebus sic stantibus (łac. skoro sprawy przybrały taki obrót).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jacek(2016-06-25 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dług trzeba oddać ale nie może to być lichwa. Żaden bank nie wyjął ze skarbca CHF. Developer dostawał PLN, jedynie zapisy księgowe robiono w CHF. To może w ramach wyrównania szans - nie stać Cię na spłatę, oddaj mieszkanie bankowi ale tylko mieszkanie, ryzyko utraty wartości nieruchomości, o ile nie była celowo zniszczona, niech ponosi bank.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane