Nowe dowody osobiste: Banki mówią jasno. Będą nowe obowiązki dla klientów

23.05.2015, 09:57; Aktualizacja: 23.05.2015, 12:00
Bankructwo

Wzmożona czujność banków wynika z wprowadzenia 1 marca 2015 roku nowych dowodów osobistych, które nie zawierają szeregu informacji istotnych z punktu widzenia banków. Brak w nich np. wzoru podpisu, adresu zameldowania oraz informacji o kolorze oczu i wzroście właściciela dokumentu.źródło: ShutterStock

W obliczu zagrożenia kradzieżami tożsamości banki będą wymagały nowych zaświadczeń od swoich klientów – to zapowiedź przedstawicieli większości banków podczas VII Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, zorganizowanego w dn. 19-20 maja 2015 r. przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Cyklon(2015-05-23 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Za gaz nie płacę, za prąd płaci moja babcia nieżyjąca od 30 lat, na ulicy ani w urzędzie nikt mnie nie poznaje, nie ma mnie także na facebooku - nie jestem z księżyca ale nie wiem czy coś mi się w Polsce należy.

    Odpowiedz
  • FK_(2015-05-23 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    " i podstawowych danych biometrycznych (wzrost, kolor oczu) " - proponuje jeszcze wage i obwod pasa... zeby nie pojsc dalej...

    Odpowiedz
  • anna(2015-05-23 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    co za idiota wymyślił te nowe wzory dowodów osobistych??? fajnie, banki nie będą już miały tylu kandydatów do wzięcia kredytów, dalej wzorujmy się na zachodnich nowościach , bezsens i głupota na najwyższym poziomie - ż e n a d a

    Odpowiedz
  • wjw(2015-05-23 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej do tego zaświadczenie od proboszcza, dwóch świadków którzy przysięgną na biblię lub krucyfiks albo tatuować klientom na czołach kody kreskowe lub wszczepić chipy.
    Obawiam się tylko, że autorom nowych dowodów kody kreskowe się na czołach nie zmieszczą bo je mają za niskie...

    Odpowiedz
  • a(2015-05-23 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież o to chodzi rządzącym złodziejom z Watykanu, Waszyngtonu, Brukseli i Warszawy. Swobodnie po kraju się poruszać i orzynać uczciwych i spokojnych ludzi. Trzeba zobaczyć na jakie chamstwo pozwalają sobie teraz urzędnicy z Wydziałów Obywatelskich i urzędnicy skarbówki /to nie rozmawia z ludźmi tylko szczeka, warczy i robi z podatnika złodzieja/.

    Odpowiedz
  • sprzatacz(2015-05-23 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    jezeli rachunki za gaz i prad beda wystarczyly do zakladania kont poprostu coraz mniej odbiorcow bedzie je znajdowalo w skrzynkach
    pozniej beda tylko dostawali dwa pozwy
    jeden od dostawcy pradu lub gazu za zaleglosci drugi od banku za kredyt

    Odpowiedz
  • xyz(2015-05-23 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    A wystarczyło by tylko przyjąć zasadę,że konsekwencje wypłacenia pieniędzy niewłaściwej osobie ponosi wypłacający.

    Odpowiedz
  • rudy z budy(2015-05-23 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    z gminy to sobie mogą żądać, gminy zbiorów meldunkowych zostały przekształcone w rejestry mieszkańców i rejestry zamieszkania cudzoziemców, od 1 stycznia 2016 rejestry te nie będą prowadzone

    Odpowiedz
  • ktostam(2015-05-23 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Brawa dla ministra Boniego, który wyrzucił z nowych dowodów osobistych warstwę elektroniczną z podpisem elektronicznym.

    Odpowiedz
  • Sanosis(2015-05-23 23:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wielu z piszących wcześniej polecam wziąć głęboki oddech i nie branie sobie do serca artykułów gazety prawnej.. Zabezpieczenia wprowadzane przez Banki akurat wychodzą większości klientów na dobre (mniej wyłudzeń) a tylko nieliczni mają kontakt z niedogodnościami z tym związanymi (do tej nielicznej grupy sam się zaliczam, ale rozumiem skąd są obostrzenia). Argumenty przedstawione w artykule mają niewiele wspólnego z rzeczywistością - koloru oczu i wzrostu praktycznie nikt nie używa (no chyba że w zakresie niski/średni/wysoki), brak adresu zameldowania to problem - ale te dane i tak dla wielu klientów nie mają dużo wspólnego z miejscem faktycznego zamieszkania. Jedynie wzór podpisu był użyteczny. Między bankami mami olbrzymią konkurencję, tak więc skończy się pewnie na podpisaniu oświadczenia o adresie zamieszkania... taka dupokrytka dla banku.

    Odpowiedz
  • Zbigniew Sowa(2015-05-24 00:36) Zgłoś naruszenie 00

    To stworzyła PO aby ułatwić swoim( czytaj złodziejom i oszustom) bezkarne okradanie obywateli.

    Odpowiedz
  • Zygmunt(2015-05-24 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bardzo rozumiem oburzenie piszących . Wygląda to tak jakby większość z nich brała jakieś pożyczki w bankach trzy razy na dzień i teraz będą mieć straszny problem z zaświadczeniami .

    Odpowiedz
  • Zbigniew(2015-05-24 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zaściankowość Polski, nas Polaków, jest chyba bez granic.
    Dla banków dowodem powinno li być tylko karta debetowa lub inna wydana przez bank!

    Do założenia konta wystarczy wszak paszport lub książeczka wojskowa. W Polsce dokumentem tożsamości jest także książeczka wojskowa. W paszporcie, książeczce nie ma adresów.
    W chwili założenia konta, podaję adres na który ma być przesyłana korenspondencja. Adres ten mogę modyfikować przez internet lub w banku.
    Idę do banku, wkładam swoją kartę do czytnika, wprowadzam PIN i wówczas obsługa banku czyni to, po co przyszedłem.
    Co do zabezpieczeń, banki mogą wprowadzić, że z bankomatu można wypłacić max kwotę w wysokości, np. 300 zł (może być inna i wydaje mi się, że nie większa jak 500 zł).

    Mnie tylko irytuje jedno: jak długo jeszcze będziemy dokonywać opłat za wydanie kart debetowych do konta, wykonywania przelewów w kraju i prowadzenia konta?!
    To jest skandal, bo banki operują naszymi pieniążkami, a my do tego jeszcze musi dopłacać.
    Tym problemem, bardzo istotnym problemem, zajmijcie się dziennikarze gosporadczo-finansowi.
    Bo dziennikarstwo ma konflikt z robieniem PR, gdy robi się i tu, i tu.

    Odpowiedz
  • easyrider(2015-05-24 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    To od czego jest państwo i władza? Skoro dowód osobisty jest oficjalnym dokumentem stwierdzającym tożsamość a jakimś prywatnym bydlakom to nie wystarcza, to państwo powinno złapać ich za gardło. W przeciwnym razie państwo okazuje swoją niezdolność do sprawowania suwerennej władzy na własnym terytorium.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-05-24 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 1: Cyklon z IP: 213.158.218.*
    Jeżeli nie wiesz, to ja Ci powiem - NIC CI SIĘ NIE NALEŻY! Nie płacisz podatków, a więc niczego nie oczekuj!

    Do: 5: a z IP: 89.239.115.*
    Nie neguję, że jest jak piszesz. Ja jednak doczytałem się i złożyłem (2 tygodnie temu) korektę zeznania PIT za 2013 r. i oczekuję na zwrot nadpłaconego podatku, co przeoczyłem przy pierwotnym zeznaniu. Postępuję w myśl zasady: "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie".

    Odpowiedz