Płatności mobilne w Polsce to nie tylko IKO. Do wielu istniejących już systemów wkrótce dołączy polski Masspay. Z kolei PayPal po sukcesie funkcji przesyłania pieniędzy przez maila, poszukuje kolejnych partnerów.

MASSPAY otrzymała zgodę KNF

ikona lupy />
Ganna Yevtushenko, Head of Business Development, PayPal CEE / Media

W dniu 17 września 2013 r. Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła firmie MASSPAY zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej, co otwiera drogę do komercyjnego uruchomienia jednego z najbardziej nowatorskich na świecie systemów mobilnych płatności.

Autorski system MASSPAY pozwala posiadaczom telefonów komórkowych GSM na dokonywanie bezgotówkowych transakcji praktycznie dowolnego rodzaju - od przekazów pieniężnych, zakupów w fizycznych punktach sprzedaży przez internetowe i telewizyjne serwisy treści elektronicznej po zdalną sprzedaż doładowań i biletów, np. komunikacji miejskiej.

„Jesteśmy już na ostatniej prostej i wygląda na to, że ruszymy z końcem października, więc komercyjnie powinniśmy zacząć świadczenie usług i pozyskiwanie konsumentów w listopadzie. Prawdopodobnie z jedną siecią gastronomiczną, może kilkoma serwisami internetowymi i biletomatami komunikacji miejskiej przynajmniej w jednym mieście” – informuje Grzegorz Móżdżyński z MassPay.

Korzystanie z systemu MASSPAY nie wymaga instalowania żadnych aplikacji w telefonie użytkownika – wystarczy dowolny telefon komórkowy GSM.

„Jeszcze jesienią tego roku chcemy udowodnić polskiemu społeczeństwu, jak proste i wygodne mogą być płatności mobilne oraz pokazać realną alternatywę dla istniejących już na rynku rozwiązań i porozumień” - poinformował nas Henryk Kułakowski, prezes MASSPAY S.A.

Kolejnym systemem, który „rozpycha się łokciami" na polskim rynku, jest propozycja PayPal. Jedną z funkcjonalności zaimplementowanych dla klientów Alior Banku jest przesyłanie pieniędzy na adres e-mail. Polega to na umożliwieniu klientom banku przesyłanie gotówki na dowolny adres e-mail lub numer telefonu bezpośrednio z rachunku bankowego (platformy bankowości online albo mobilnej), bez konieczności podawania numeru konta bankowego adresata.

„Adresat otrzymuje powiadomienie e-mail sygnowane przez Alior Sync, wraz z instrukcją, w jaki sposób odebrać pieniądze. Jeśli adresat posiada konto w systemie PayPal, otrzymuje środki natychmiast na konto. W przeciwnym razie, PayPal przekazuje odbiorcy właściwy link z informacją, w jaki sposób stworzyć rachunek PayPal służący do otrzymania przelanych środków” – informuje Ganna Yevtushenko z PayPal.

Współpraca z PayPal nie przeszkodzi IKO

Choć Alior jest jednym z 6 banków, które przystąpiły do budowy lokalnego systemu płatności mobilnej, opartym na IKO, współpraca z PayPal nie będzie z tym kolidowała. „Alior Bank aktywnie uczestniczy w ogłoszonym w lipcu br. wspólnym projekcie stworzenia jednolitego standardu płatności mobilnych w Polsce. Jednocześnie cały czas obserwujemy pojawiające się na rynku projekty, które udostępniają klientom proste sposoby realizacji płatności. Takim rozwiązaniem z pewnością jest system wdrażany przez IND i PayPal, który skupia się na realizacji przelewów P2P na adres e-mail. Opisane rozwiązanie jest komplementarne w stosunku do wdrażanego między innymi przez Alior Bank projektu jednolitego standardu płatności mobilnych” – zauważa Celina Waleśkiewicz, dyrektor Obszaru Bankowości Nowoczesnej w Alior Banku.

Alior Sync jako pierwszy bank w Polsce udostępnił możliwość wykonywania przelewów na adres e-mail.

Wywiad

Czy rozwiązanie PayPal jest podobne do Google Wallet?

Funkcjonalność przelewów P2P PayPal opiera się na istniejących możliwościach PayPal jako portfela. Umożliwia klientom łatwe przesyłanie środków z platformy bankowości online na adres e-mail adresata, z użyciem technologii PayPal. Rynek płatności jest konkurencyjny i istnieje wiele rozwiązań, wśród których mogą wybierać klienci. Google Wallet jest jednym z nich.

Kto będzie mógł skorzystać z tej technologii, na razie tylko klienci Aliora, a co dalej? Kolejne firmy lub branże?

Przelewy P2P PayPal na wskazany adres e-mail są dostępne tylko dla klientów banków, z którymi współpracuje PayPal. Pracujemy już z wieloma bankami na całym świecie i zawsze chętnie nawiązujemy współpracę z nowymi partnerami. Funkcjonalność przesyłania pieniędzy PayPal pozwala na zaoferowanie klientom łatwej w obsłudze możliwości innowacyjnego przelewania pieniędzy na konto innych.

W Polsce Alior Bank jest jedynym bankiem, który oferuje obecnie ten produkt. Widzimy bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o korzystanie przez klientów z wdrożonego wspólnie rozwiązania. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi polskimi bankami, które oferują podobne funkcjonalności, w ramach korzystania z ich platformy internetowej.

Czy klienci będą musieli zapłacić za te przelewy?

Kwestia opłat za korzystanie z funkcjonalności przelewów PayPal każdorazowo pozostaje w gestii naszych partnerów bankowych.

Limit przesłanej kwoty?

Limity płatności są każdorazowo ustalane indywidualnie z każdym z partnerów, biorąc pod uwagę profil danego klienta oraz sposób używania przez niego platformy bankowości online.

Kwestia weryfikacji docelowego odbiorcy: czy wystarczy, że ma rachunek, czy będzie musiał coś jeszcze posiadać?

Nie trzeba mieć konta PayPal, aby móc korzystać z usługi przelewów na e-mail. Wystarczy posiadać konto bankowe online w jednym z banków, które współpracują z PayPal. Na przykład, każdy klient Alior Sync może zalogować się na stronę internetową bankowości online i w ciągu kilku minut przesłać pieniądze na dowolny adres email. Fundusze otrzymywane są natychmiast. Konto PayPal służy do otrzymania środków.

Jak rozumiem będę mógł wysłać pieniądze nie tylko do kolegi, ale także do sklepu, płacąc za produkt?

Pieniądze można przesłać na dowolny adres email - przyjaciół, rodziny, kolegów, punktu handlowego czy zakładów energetycznych. Obserwujemy, że klienci najchętniej wykorzystują usługę do dokonywania przelewów na rzecz znajomych i rodziny.