Nowy rok, nowe oferty lokat. Tak można w skrócie podsumować to, co znalazło się w pierwszym w 2012 r. rankingu lokat terminowych. Na rynku pojawiły się dwie nowe lokaty gwarantujące utrzymanie zysku mimo zmian w przepisach podatkowych. Idea Bank zaoferował lokatę dającą lepsze warunki klientom zakładającym ją w oddziale.

Rok 2012 zaczął się dopiero dwa tygodnie temu, ale mimo tak krótkiego czasu, na rynku lokat zaszło już nieco ciekawych zmian. O czym mowa? Choćby o zmniejszeniu się ilości lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Jeszcze dwa – trzy miesiące temu stanowiły one niemal 100% lokat zakładanych na 3, 6 czy 12 miesięcy. Ostatnio mogliśmy zaobserwować zmniejszanie się ich udziału (mimo, że nadal stanowią większość). Dla przykładu, w zestawieniu depozytów 6- i 12-miesięcznych jest lokat z dzienną kapitalizacją odsetek jest 7. Z drugiej strony, banki oferują coraz lepsze oprocentowanie na lokatach „standardowych”, że wspomnę tylko Pierwszą Lokatę (następczynię Lokaty Powitalnej) Meritum Banku czy FM Lokatę FM Banku. Na rynku pojawiła się też Lokata z Kuponem Idea Banku, promująca osoby, które zdecydują się na jej założenie w oddziale. Trzeba też wspomnieć, że z początkiem stycznia Inteligo zdecydowało się na zawieszenie oferowania Dobolokaty i igo lokaty. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym w 2012 r. rankingiem.

W jakim banku najlepiej założyć lokatę 1-miesięczną?

Już trzeci miesiąc z rzędu liderem zestawienia lokat 1-miesięcznych utrzymuje się Lokata „Codzienny Owoc” Volkswagen Banku (5,51%). Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo, debiutująca w rankingu, zakładana przez Internet lokata z kapitalizacją dzienną eurobanku (5,50%) i Lokata Kapitalna 1-miesięczna Toyota Banku (5,50%). Trzecie miejsce zajęła… lokata z kapitalizacją dzienną eurobanku (5,40%) – zakładana w oddziale. Tuż za podium znalazła się Lokata (Nie) Codzienna Invest Banku (5,20%), która w grudniu 2011 r. zajmowała trzecie miejsce w zestawieniu.

Gdzie znajdziemy najlepsze lokaty na 3, 6 i 12-miesięcy?

Na najwyższym stopniu podium w zestawieniu lokat 3-miesięcznych ulokował się Meritum Bank z Pierwszą Lokatą (8,50%). Produkt ten zastąpił oferowaną jeszcze nie tak dawno temu Lokatę Powitalną. Podobnie jak Lokatę Powitalną, tak i Pierwszą Lokatę założyć mogą tylko nowi klienci banku, zakładający Darmowe Konto Zarabiające. W przypadku Pierwszej Lokaty obowiązuje zasada „jeden klient – jedna lokata”. Na drugim miejscu znalazła się druga nowość w zestawieniu – Lokata z Kuponem (6,83%) Idea Banku. Lokata z Kuponem to produkt premiujący klientów, którzy zdecydują się na „tradycyjną” formę zawarcia umowy lokaty – za pośrednictwem oddziału. Klient wypełnia formularz kontaktowy na stronie banku, oddzwania do niego konsultant call-center, umawia go na spotkanie w oddziale. Konsultant przesyła też na telefon klienta indywidualny kod, który klient podaje doradcy w placówce. Skomplikowane? No, może trochę, ale 6,83% w skali roku (co odpowiada 8,50% na „tradycyjnej” lokacie) jest tego warte. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła Top Lokata oferowana przez GetinOnline.

W zestawieniu lokat 6-miesięcznych pierwsza pozycja przypadła lokacie Last Minute III (6,22%) Getin Banku. Na drugim miejscu uplasowała się Lokata Kapitalnie Zyskowna FM Banku (6,20%). Najniższy stopień podium przypadł Lokacie Tax Free Idea Banku (6,10%).

Pierwsze miejsce w rankingu lokat 12-miesięcznych utrzymała Lokata Kapitalna Toyota Banku (6,15%). Druga i trzecia pozycja przypadły dwóm lokatom FM Banku: Lokacie Kapitalnie Zyskownej (6,15%) i FM Lokacie (5,83%).

Sprawdź gdzie warto założyć lokatę – nawet na niestandardowy okres

Jaką lokatę założyć?

Jednego możemy być pewni – najbliższe miesiące mogą przynieść sporo niespodzianek i zmian. Banki będą z pewnością robiły wszystko żeby zaskórniaki z naszych portfeli trafiły właśnie do nich. Będziemy z pewnością świadkami podwyższania stóp procentowych lokat i wykorzystywania przez banki do maksimum możliwości oferowania klientom lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Kto wie, może pojawią się nowa lokaty z gwarancją zysku mimo zmian w przepisach podatkowych. Jeżeli będziemy potrafili te zmiany dobrze wykorzystać, nasze pieniądze mogą przynieść nam całkiem przyzwoite odsetki.