Przepisy przepisami, ale trzeba zrozumieć chorego człowieka

autor: Sławomir Wikariak06.03.2018, 07:30; Aktualizacja: 06.03.2018, 09:06
Prawnicy UFG zwracali na rozprawie uwagę, że mężczyzna, jako emerytowany policjant, powinien tym bardziej zdawać sobie sprawę z ciążącego na nim obowiązku.

Prawnicy UFG zwracali na rozprawie uwagę, że mężczyzna, jako emerytowany policjant, powinien tym bardziej zdawać sobie sprawę z ciążącego na nim obowiązku.źródło: ShutterStock

Nie można wymagać od chorej osoby, z wysoką gorączką, by szła do ubezpieczyciela i wykupywała polisę OC. Choć jest to ustawowy obowiązek, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powinien uwzględnić szczególne okoliczności – uznał sąd.

Sprawa dotyczyła 72-letniego mieszkającego samotnie inwalidy. W dniu, w którym kończył się okres ubezpieczenia OC na samochód, mężczyzna ciężko się rozchorował. Miał 40 stopni gorączki, wezwał pogotowie. Nie był w stanie wyjść z domu i opłacić OC na kolejny okres. Zrobił to trzy dni później, kiedy jego stan poprawił się na tyle, że mógł już wyjść z domu.

Dwa dni auto inwalidy nie było jednak ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej (trzeciego dnia, gdy wykupił polisę, ochrona zaczęła już działać). Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) uznał, że skoro przez dwa dni nie było ubezpieczenia, to złamano prawo, które nakazuje zachować jego ciągłość. Na tej podstawi nakazał zapłacić 5250 zł, którą to opłatę ostatecznie zweryfikował i obniżył do 20 proc.

Mężczyzna złożył w UFG prośbę o umorzenie opłaty. Szczegółowo opisał powody, dla których nie mógł wykupić polisy konkretnego dnia. UFG był jednak nieugięty.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • cooooo(2018-03-09 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  co za bzdury!?!?! Najwyższa kara to na samochód osobowy zaczyna się od 4tys nie od 5tys i jest dla osób które nie dopełniły obowiązku ubezpieczenia auta powyżej 14 dni. Do 3 dni kara jest szczuplejsza i oscyluje w granicach 800zł

  Odpowiedz
 • axZ(2018-03-09 09:03) Zgłoś naruszenie 10

  Kara, która jest podana była w 2015 roku dla samochodów ciężarowych w roku 2015. Po drugie, brakuje istotnej informacji z jakiego powodu nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu: 1. Pan kupił samochód z ważnym ubezpieczeniem do danego dnia, i tu polisa faktycznie się nie wznawia. 2. Pan nie opłacił całej polisy(nawet maleńka zaległość sprawia, że polisa się niewznawia) 3. Jakiś błąd ze strony TU, systemu informatycznego do wystawiania polis i stąd dziwna sytuacja.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • banda zlodzieji(2018-03-21 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  zlodziej czeka i dziala nic go nie obchodzi kogo dobija byle kasa i tylko kasa sie liczy nie czlowiek

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane