statystyki

Zdzisław Sokal, prezes BFG: Warunki do przewalutowania kredytów są lepsze niż dwa lata temu [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz07.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:27
To klienci będą decydować, czy zechcą skorzystać z przewalutowania

To klienci będą decydować, czy zechcą skorzystać z przewalutowaniaźródło: ShutterStock

- Warunki do przewalutowania kredytów są znacznie lepsze aniżeli jeszcze dwa lata temu. To powinno być zrobione, ale w taki sposób, żeby nie doszło do zdestabilizowania rynku - mówi w wywiadzie dla DGP Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przedstawiciel prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak pan ocenia funkcjonowanie nowej ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która weszła w życie pod koniec 2016 r.? Przyśpieszyła termin wypłaty środków gwarantowanych w przypadku zawieszenia działalności banku czy SKOK-u i zmieniła funkcjonowanie funduszy pomocowych i gwarancyjnych BFG. A także wprowadziła resolution, czyli przymusową restrukturyzację, która pozwala na wykorzystanie w pierwszej kolejności funduszy właścicieli instytucji finansowej do pokrycia strat.

Rzeczywiście minęło już prawie półtora roku. Dla funduszu nowa ustawa oznacza dużo więcej pracy. Musieliśmy przygotować niezbędne procedury związane z przymusową restrukturyzacją. Były one gotowe już w momencie wejścia w życie ustawy, a mieliśmy bardzo niewiele czasu, bo vacatio legis wynosiło tylko trzy miesiące. I zaraz po wejściu w życie ustawy mieliśmy pierwszy przypadek – Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, w którym musieliśmy postępować już według nowych zasad. Musieliśmy określić, czy są spełnione przesłanki do przeprowadzenia resolution. Przede wszystkim musieliśmy ustalić, czy w tym przypadku jest zagrożony interes publiczny.

Na ile nowa ustawa wymagała zmian organizacyjnych? Jak bardzo wzrosło zatrudnienie w BFG?

Fundusz przygotowywał się do implementacji dyrektywy z wyprzedzeniem. W części, która dotyczy gwarancji depozytów, właściwie nie trzeba było istotnych zmian. Inaczej w przypadku resolution, którym zajmują się dwa departamenty. One zostały dość znacząco rozbudowane. W ciągu dwóch lat zatrudnienie w BFG wzrosło o ok. 30 proc. W tej chwili pracuje u nas około 180 osób.

Wspomniał pan bank z Nadarzyna. Kiedy możliwe jest zastosowanie resolution? Zgodnie z przepisami, pytanie w tej sprawie formułuje Komisja Nadzoru Finansowego, której jest pan członkiem, ale decyzję podejmuje BFG. Przez ponad rok działania ustawy było już kilka takich zapytań ze strony KNF i w każdym przypadku odpowiadaliście, że nie jest spełniona przesłanka interesu publicznego i kończyło się wypłatą środków gwarantowanych, a nie ratowaniem instytucji. W jakiej sytuacji BFG dostrzeże przesłankę interesu publicznego?

Każda sprawa jest badana osobno. Z interesem publicznym mamy do czynienia w pięciu sytuacjach. Wystarczy zaistnienie jednej z nich. Pierwsza: kondycja banku ma istotny wpływ na stabilność rynku finansowego. Druga: bank pełni funkcje krytyczne, czyli są one trudno „zastępowalne” przez inne instytucje finansowe. Jeśli nie – a tak było w dotychczasowych przypadkach – to o interesie publicznym nie ma mowy. Kolejna ważna sytuacja to konieczność ograniczania użycia środków publicznych dla podtrzymania systemu finansowego. Czwarta sytuacja wiąże się z koniecznością ochrony deponentów, np. gdy nie ma możliwości sporządzenia listy osób, które mają otrzymać z BFG środki gwarantowane. Ostatni element brany pod uwagę przy ocenie interesu publicznego dotyczy tego, czy bank prowadzi rachunki powiernicze np. dla funduszy inwestycyjnych czy emerytalnych.

To dotyczy tylko największych banków.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane