statystyki

Implementacja pakietu MiFD II. Lawręc: Kwestia porozumienia [OPINIA]

autor: Tomasz Lawręc17.03.2018, 13:00
Wzrośnie rola organów nadzorczych towarzystw w procesie kontroli prawidłowości przyjętych założeń wypłaty wynagrodzeń

Wzrośnie rola organów nadzorczych towarzystw w procesie kontroli prawidłowości przyjętych założeń wypłaty wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Wielkimi krokami zbliża się implementacja pakietu MiFID II do polskiego prawa. Wprowadzenie ogólnych wymogów dotyczących zachęt jest przesądzone. Do pewnego stopnia otwarta pozostaje kwestia szczegółowego określenia zakresu obowiązków – zarówno po stronie towarzystw funduszy inwestycyjnych, jak i pośredników.

Sejm przegłosował 1 marca projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw i skierował go do Senatu, kończąc najistotniejsze prace nad implementacją pakietu unijnych regulacji MiFID II do polskiego porządku prawnego. Pakiet ten zastąpi obecnie obowiązujący pakiet MiFID I (oparty na dyrektywach z lat 2004–2006). Celem jest podniesienie odporności i przejrzystości rynku finansowego, jak też zwiększenie ochrony inwestorów. Z racji tego, że nowe regulacje nałożą na uczestników rynku kapitałowego – zarówno dostawców produktów finansowych, jak i pośredników – nowe obowiązki, prace legislacyjne były burzliwe, szczególnie w tym obszarze, który wymaga implementacji do krajowych ustaw i rozporządzeń.

Pozytywnie należy ocenić działania zwiększające ochronę inwestorów – z nimi większość uczestników rynku się zgadza. Są jednak kwestie, które budzą kontrowersje, a wśród nich szczególnie reżim tzw. zachęt, czyli świadczeń od towarzystw dla dystrybutorów za oferowanie klientom tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Śledząc postępy prac, zauważamy, że stanowiska instytucji finansowych i izb, które je reprezentują, zostały częściowo uwzględnione przy zastosowaniu istniejących mechanizmów rynkowych.

Większa autonomia

Wśród zmian wprowadzonych względem pierwotnego projektu na uwagę zasługują te dotyczące obowiązków dystrybutorów oraz towarzystw w związku z wypłatą świadczeń na rzecz dystrybutorów oraz weryfikacją ich czynności z punktu widzenia spełnienia kryterium podniesienia jakości usługi na rzecz uczestnika lub potencjalnego uczestnika.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane