statystyki

Implementacja pakietu MiFD II. Lawręc: Kwestia porozumienia [OPINIA]

autor: Tomasz Lawręc17.03.2018, 13:00
Wzrośnie rola organów nadzorczych towarzystw w procesie kontroli prawidłowości przyjętych założeń wypłaty wynagrodzeń

Wzrośnie rola organów nadzorczych towarzystw w procesie kontroli prawidłowości przyjętych założeń wypłaty wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Wielkimi krokami zbliża się implementacja pakietu MiFID II do polskiego prawa. Wprowadzenie ogólnych wymogów dotyczących zachęt jest przesądzone. Do pewnego stopnia otwarta pozostaje kwestia szczegółowego określenia zakresu obowiązków – zarówno po stronie towarzystw funduszy inwestycyjnych, jak i pośredników.

Sejm przegłosował 1 marca projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw i skierował go do Senatu, kończąc najistotniejsze prace nad implementacją pakietu unijnych regulacji MiFID II do polskiego porządku prawnego. Pakiet ten zastąpi obecnie obowiązujący pakiet MiFID I (oparty na dyrektywach z lat 2004–2006). Celem jest podniesienie odporności i przejrzystości rynku finansowego, jak też zwiększenie ochrony inwestorów. Z racji tego, że nowe regulacje nałożą na uczestników rynku kapitałowego – zarówno dostawców produktów finansowych, jak i pośredników – nowe obowiązki, prace legislacyjne były burzliwe, szczególnie w tym obszarze, który wymaga implementacji do krajowych ustaw i rozporządzeń.

Pozytywnie należy ocenić działania zwiększające ochronę inwestorów – z nimi większość uczestników rynku się zgadza. Są jednak kwestie, które budzą kontrowersje, a wśród nich szczególnie reżim tzw. zachęt, czyli świadczeń od towarzystw dla dystrybutorów za oferowanie klientom tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Śledząc postępy prac, zauważamy, że stanowiska instytucji finansowych i izb, które je reprezentują, zostały częściowo uwzględnione przy zastosowaniu istniejących mechanizmów rynkowych.

Większa autonomia

Wśród zmian wprowadzonych względem pierwotnego projektu na uwagę zasługują te dotyczące obowiązków dystrybutorów oraz towarzystw w związku z wypłatą świadczeń na rzecz dystrybutorów oraz weryfikacją ich czynności z punktu widzenia spełnienia kryterium podniesienia jakości usługi na rzecz uczestnika lub potencjalnego uczestnika.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane