statystyki

Zbiorowy cios w polisolokaty

autor: Patryk Słowik11.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:56
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

W sprawie chodziło o rozstrzygnięcie, czy towarzystwo ubezpieczeń mogło za rezygnację przed czasem z produktu zawartego na wiele lat (potocznie nazywanego polisolokatą) zatrzymać większość wpłaconych środkówźródło: ShutterStock

Pobieranie wielotysięcznych opłat od konsumentów za rezygnację z ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (u.f.k.) było niezgodne z prawem – orzekł wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie przeciwko Generali Życie.

Wyrok jest przełomowy, bo to pierwszy przypadek, w którym ubezpieczeni wygrali w ramach pozwu zbiorowego. Ubezpieczyciel powinien zwrócić 165 klientom ponad 2,5 mln zł.

W sprawie chodziło o rozstrzygnięcie, czy towarzystwo ubezpieczeń mogło za rezygnację przed czasem z produktu zawartego na wiele lat (potocznie nazywanego polisolokatą) zatrzymać większość wpłaconych środków – w niektórych przypadkach nawet 100 proc. Tym sposobem niektórzy klienci Generali stracili ponad 120 tys. zł. Ludzie rezygnowali, gdyż część nie miała środków na comiesięczne wpłaty. Inni dlatego, że już po zawarciu umowy dostrzegli, iż popularne „uefki” nie miały tak naprawdę nic wspólnego z ubezpieczeniem na życie, lecz były bardzo ryzykownym produktem inwestycyjnym.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane