Coraz więcej konsumentów wybiera bank po zapoznaniu się z informacjami umieszczanymi w internecie. Problem w tym, że nie zawsze były one rzetelne. Teraz to się zmieni.
Gdy w najpopularniejszej wyszukiwarce Google wpiszemy frazę „porównanie ofert banków”, otrzymamy 1 070 000 wyników. Ponad milion. Wiele linków odeśle nas do porównywarek ofert dostawców. Ze strony dowiemy się, że w banku X za daną usługę zapłacimy np. 6 zł miesięcznie, podczas gdy w banku Y za to samo zapłacilibyśmy już 14 zł miesięcznie. Problem w tym, że część z porównywarek jest sponsorowanych przez określone korporacje. Inne zaś prezentują jedynie uproszczone wyniki, gdyż okazuje się, że wcale oferta banku X i Y nie jest tożsama.
Ustawodawca uznał, że najwyższy czas to zmienić. Jak?
Stworzony zostanie rejestr zaufanych stron internetowych, na których znajdujące się informacje są wiarygodne. W teorii tylko takie podmioty będą mogły dzielić się informacjami z internautami. Ich wykaz będzie można znaleźć w witrynie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Wiarygodność będzie zaś zachowana przede wszystkim dzięki temu, że podmiot prowadzący stronę internetową porównującą oferty dostawców usług płatniczych umieszczony w wykazie będzie musiał porównywać ofertę rachunków płatniczych obejmującą powyżej 50 proc. ofert występujących na rynku polskim. Do tej pory problemem było to, że porównywarki – często by zachęcić do skorzystania z usług konkretnego podmiotu – bazowały jedynie na wycinku oferty, wyrzucając poza nawias propozycje korzystniejsze od tych, które pochodzą od sponsora strony.
Druga istotna sprawa: uznane przez KNF porównywarki będą musiały odnosić się do usług zawartych w wykazie usług reprezentatywnych, czyli kluczowych dla przeciętnego konsumenta. Chodzi o to, aby sugestia dotycząca najlepszego wyboru oparta była o realnie istotne kryteria, a nie o kwestie drugoplanowe.
Dodatkowo na stronach porównywarek konieczne będzie zamieszczanie przez ich twórców informacji o tym, kto realnie prowadzi stronę (powinna to być firma niezależna od dostawców usług), o szczegółowych kryteriach, które są stosowane przy porównywaniu ofert poszczególnych dostawców, a także kiedy po raz ostatni oferta była aktualizowana.