Przemysł: Requiem dla Sośnicy i Halemby. PGG odda dwie kopalnie do restrukturyzacji

autor: Karolina Baca-Pogorzelska05.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 05.10.2016, 15:06
Oba zakłady zatrudniają ok. 4,6 tys. ludzi. Część z nich znajdzie pracę w innych kopalniach.

Oba zakłady zatrudniają ok. 4,6 tys. ludzi. Część z nich znajdzie pracę w innych kopalniach.źródło: ShutterStock

Polska Grupa Górnicza chce przekazać na początku 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń dwa zakłady wydobywcze z Rudy Śląskiej i Gliwic. Dla miasta to duży problem. Podobnie jak brak współpracy z rządem.

Kopalnia Sośnica dostała czas do końca stycznia na poprawę wskaźników finansowych. Ale nie ma już szans, by osiągnęła wynik pozwalający na jej dalszą pracę. Zgodnie z niedawnym porozumieniem ze związkami zawodowymi, jeśli wyniki nie będą lepsze – kopalnia trafi do SRK. Jak ustaliliśmy, PGG chce w tym samym czasie rozwiązać problem nierentownej kopalni Halemba-Wirek. Co miesiąc ma ona 10–12 mln zł straty. I tu brak szans na poprawę wyników.

Oba zakłady zatrudniają ok. 4,6 tys. ludzi. Część załogi skorzysta z osłon socjalnych (urlopy górnicze, jednorazowe odprawy pieniężne). Część znajdzie pracę w pozostałych zakładach PGG. Jak dowiedział się DGP, spółka mimo likwidacji tych kopalń chce zachować taką samą liczbę ścian wydobywczych – 30 (otwierając nowe w innych kopalniach). Pozwoli to na utrzymanie produkcji na niezmienionym poziomie.

To oznacza, że zgodnie z informacjami DGP z sierpnia w Rudzie Śląskiej zostanie docelowo tylko jedna kopalnia – Bielszowice.

– Temat jest nam znany, rozmowy ze stroną społeczną są prowadzone, ale na razie żadnych konkretów nie ma. Jest też spokój, bo pieniądze na wypłaty na razie są – przyznaje w rozmowie z DGP Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce. – „Czarna lista kopalń”, jaką w sierpniu opublikował DGP, odsuwa się w czasie do stycznia 2017 r., przecież nikt nie podejmie takich decyzji przed Barbórką. A zima jest dobrym czasem na górnicze protesty. Naszej zgody na zamykanie kopalń, w których nie kończy się złoże, nie ma – dodaje.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Ojgen(2016-10-06 15:18) Zgłoś naruszenie 10

  To jest przygotowanie by za kasę te kopalnie sprzedać.Nie długo Halemba będzie w obcych rękach.A komu do kieszeni grooosz wpadnie nie pytaj

  Odpowiedz
 • śleper (2016-10-05 13:29) Zgłoś naruszenie 72

  Kopalni Halemba Wirek NIEMA!!!jest kopalnia Ruda a tej nie zamykają to o co płacz?Jeżeli to jest nie dochodowe zamykać i to już. Mam parę lat do emerytury na urlop się nie łapię chcę pracować i jest mi obojętne czy będę zjezdzał na Bielszowicach czy na Pokoju dla mnie ważna jest PRACA

  Odpowiedz
 • Maksik(2016-10-05 11:06) Zgłoś naruszenie 15

  Sośnica nigdy nie powinna otrzymywac taryfy ulgowej. Makoszowy i tak była w lepszej sytuacji ekonomicznej. Jednak to ZZ wywalczyły Sośnicy utrzymanie na powierzchni i co wyszło? Ze trzeba było zamykać ten syf juz dawno.

  Odpowiedz
 • teo(2016-10-05 11:04) Zgłoś naruszenie 31

  PGG załatwi problem nierentownych zakladów za jednym zamachem, rzad zagwarantował najelspzy program ochronny dla górników w historii wiec jesli uda nam sie odciąć od tej zwącholskiej indoktrynacji to moze wiecej górników skorzysta z mozliwosci przejscia na urlopy górnicze. Reszta pójdzie na inne kopalnie i dofedruje do emerytury albo kolejnego urlopu górniczego.

  Odpowiedz
 • banan(2016-10-05 10:59) Zgłoś naruszenie 21

  pytanie tylko kogo związki teraz obwinią za niepowodzenie restrukturyzacji swojej Sośnicy która dzieki wstawiennictwu postaci ze środowiska ZZ otrzymała czas do stycznia. Jestem pewien, ze w styczniu jak sie okaże ze Sośnica wykaże ogromną strate, to wyjdą tłuste kotki i powiedzą "my nic nie wiedzieliśmy, niech rzad naprawi tę sytuację".

  Odpowiedz
 • Olcha(2016-10-05 10:57) Zgłoś naruszenie 10

  Dlaczego zarzuca sie "brak współpracy z rządem"? Przecież nawet cytowany związkowiec mówi ze rozmowy ze stroną społeczną są cały czas prowadzone, nawet w zeszłym tygodniu było spotkanie RDS. Rząd cały czas robi wszystko aby górnictwo restrukturyzowac

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie