Finalna decyzja inwestycyjna Equinora i Polenergii
Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą miały łączną moc wytwórczą wynoszącą 1440 megawatów, co pozwoli zasilić energią ponad dwa miliony gospodarstw domowych. Na morzu stanie sto nowoczesnych turbin, każda o wysokości 260 metrów, czyli więcej niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jeden pełny obrót wirnika takiej turbiny wystarczy, by zasilić dom przez cztery dni. W polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Bałtyku farmy będą oddalone od brzegu odpowiednio o 37 i 22 kilometry.
„Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk to potężna inwestycja, ale i wspaniały przykład, jak dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i silnemu polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed wielu lat, kiedy nikt o morskiej energetyce w Polsce nawet nie myślał, wreszcie na naszych oczach nabiera realnych kształtów” – mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii cytowana w komunikacie prasowym.
„Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki” – mówi z kolei Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3
Budowa farm wiatrowych zostanie sfinansowana w formule project finance; Polenergia i Equinor przekazują, że więcej informacji na temat finansowania pojawi się po jego zamknięciu. Kluczowy wkład w realizację mają także polskie firmy – między innymi Tele-Fonika Kable i Enprom, które zajmą się dostawą infrastruktury i kabli energetycznych. W Łebie powstanie baza operacyjno-serwisowa Equinor, która będzie centrum zarządzania budową oraz dalszej eksploatacji farm.
Przewiduje się, że elektrownie będą działać przez co najmniej 30 lat. W tym czasie będą dostarczać energię w ramach 25-letnich kontraktów różnicowych. Nowa infrastruktura obejmie również dwie morskie stacje elektroenergetyczne o mocy 720 MW każda, dwie lądowe stacje oraz podziemną linię kablową o długości 14 kilometrów. Prąd z farm trafi do krajowej sieci poprzez stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.