Grupa Orlen rozpoczęła proces integracji krajowych aktywów związanych z wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej. Celem zmian jest poprawa efektywności operacyjnej oraz ekonomicznej w obszarze upstream, czyli poszukiwania i wydobycia surowców. Obecnie krajowe wydobycie zaspokaja ok. 20 proc. zapotrzebowania na gaz w Polsce.

Orlen Upstream Polska

W ramach konsolidacji krajowe aktywa wydobywcze zostaną przeniesione do spółki Orlen Upstream Polska, która będzie pełnić funkcję integratora. W zamian Orlen Upstream Polska ustanowi nowe udziały, które w całości obejmie Orlen, pozostając jedynym właścicielem tej spółki. Przeniesienie majątku planowane jest na trzeci kwartał bieżącego roku.

Plan wyodrębnienia aktywów, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, został już uzgodniony przez obie strony. Finalizacja procesu wymaga jeszcze zgody Walnego Zgromadzenia Orlen oraz Zgromadzenia Wspólników Orlen Upstream Polska, które są planowane na koniec czerwca. – Mamy w Grupie Orlen duże możliwości rozwijania segmentu upstream, który jest jednym z filarów działalności koncernu. Szczególną wartością są unikalne w skali międzynarodowej know-how i kompetencje naszych pracowników – mówi Wiesław Prugar, członek zarządu Orlenu ds. Upstream, cytowany w komunikacie prasowym. W ramach procesu integracji do Orlen Upstream Polska przejdą również pracownicy krajowego segmentu wydobywczego. Firma prowadzi w tej sprawie rozmowy ze stroną społeczną, podkreślając, że zmiany mają stworzyć nowe możliwości rozwoju zawodowego w ramach wydzielonej spółki.

Orlen - wydobycie gazu w Polsce i na świecie

Orlen podkreśla, że konsolidacja aktywów wydobywczych ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania krajowymi złożami węglowodorów oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ostatnich latach krajowa produkcja gazu ziemnego pokrywała ok. 20 proc. rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce, potwierdzając istotny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Działalność wydobywcza przyczynia się również do poprawy perspektyw finansowych samorządów, ponieważ wydobycie węglowodorów wiąże się z tzw. opłatą eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.).

Grupa Orlen prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i posiada aktywa upstream na czterech kontynentachw Europie oprócz Polski to Norwegia, Litwa i Ukraina, w Ameryce Północnej – Kanada, w Azji – Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w Afryce – Libia. Według stanu na koniec 2024 roku koncern dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów, wynoszącymi łącznie 1306,9 mln boe z czego 73 proc. to gaz ziemny, a 27 proc. ropa naftowa i NGL. W tym w Polsce 710 mln boe, w Norwegii 407,8 mln boe, Kanadzie 147,7 mln boe, Pakistanie 40,5 mln boe, na Litwie 1 mln boe.