statystyki

Rogala: Zaraz zaczniemy zarabiać na węglu [WYWIAD]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.08.2016, 07:57; Aktualizacja: 09.08.2016, 20:18
Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Związkowcy rozumieją, że zła renoma branży zniechęci ludzi do pracy w górnictwie – uważa Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Czy dokapitalizowanie z energetyki wystarczy wam na kolejne miesiące, tak by faktycznie w roku 2018 spółka mogła mieć dodatni wynik?

Powinno, jeśli będą realizowane wszystkie elementy zawarte w naszym biznesplanie. Jeden z nich to ścieżki cenowe (przy założeniu, że nie będzie znacznego spadku cen), drugi to produkcja na odpowiednim poziomie.

Chcieliście zwiększać produkcję, by obniżać koszt jednostkowy. Ale w kraju mamy za dużo węgla energetycznego, więc była mowa o eksporcie. Tyle że przy obecnych cenach i kosztach nie ma na to szans. No chyba że zastosujecie takie „promocje” jak Kompania Węglowa w 2015 r., gdy sprzedawała zwały poniżej kosztów.

Powrót do tych „promocji” byłby bez sensu, bo to jest dobre na krótką metę, by poprawić płynność. Poza tym ja nie jestem fanem eksportu drogą morską przy dzisiejszych cenach. Lepiej walczyć o kierunki krajowe, na przykład z węglem z importu. I mamy już pierwsze jaskółki, choć oczywiście nie chcę wiwatować przedwcześnie. Pierwsza z nich to sprzedaż węgla przez internet z dostawą do domu w cenie. Popyt jest tak duży, że chcemy to poszerzać o kolejne linie produkcyjne. Wozimy węgiel nawet na Pomorze. Zamysł jest prosty – klient klika, płaci, dostaje na palecie tonę zapakowanego węgla z certyfikatem prosto od producenta z pominięciem pośredników i ich marży. Nam się to kalkuluje.

A druga sprawa to odbudowanie rynku ciepłowniczego, który straciliśmy. Przy dobrych cenach stawiało się na eksport, górka była potężna, więc i nam, i KHW odebrano rynek ciepłowniczy, który w dużej mierze korzysta z importu, głównie wschodniego, bo specyfikacja przetargów promuje węgiel rosyjski, a okazuje się, że nasz po przejrzeniu parametrów też będzie mógł startować. W jednym przetargu już wygraliśmy. Ale to wymaga pracy.

Nie chcę na podstawie tych dwóch dobrych informacji budować przyszłości spółki, ale to jest pozytywny sygnał. Nie możemy stawiać tylko na wielką energetykę. Tych ciepłowni jest bardzo dużo i oferują ceny na dobrym poziomie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ryneczek(2016-08-16 15:23) Zgłoś naruszenie 10

    rogala traktuje temat bardzo poważnie i z dystanesem, co prawda te dwie jaskółeczki, które sie pojawiły nie zwiastują jeszcze wiosny w górnictwie ale są dobrym początkiem dla reformy rynku

    Odpowiedz
  • zPGG(2016-08-16 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    Dlatego w PGG trzeba ograniczyć wplywy takich figur jak chociażby Izabela Kloc, która swoim działaniem poselskim bardziej szkodzi niz leczy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie