statystyki

Czarna lista kopalń węgla do zamknięcia

autor: Karolina Baca-Pogorzelska02.08.2016, 07:38; Aktualizacja: 02.08.2016, 11:28
Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży – wynika z naszych obliczeń.

Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży – wynika z naszych obliczeń.źródło: ShutterStock

Rząd ma listę zakładów, które są trwale nierentowne. Nawet sześć z nich może czekać likwidacja, bez której niemożliwe będzie uratowanie branży. Władze szukają sposobu na przekazanie tej niepopularnej politycznie decyzji. Najbardziej zagrożone są zakłady z Rudy Śląskiej, a to okręg wyborczy wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.

Ministerstwo Energii przyjrzało się kopalniom węgla kamiennego i wytypowało zakłady do zamknięcia – wynika z informacji DGP. Nie ma jednak pomysłu, jak tę informację przekazać opinii publicznej. Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży – wynika z naszych obliczeń.

Po audytach w spółkach węglowych resort zna sytuację podległych mu firm. – To, że tego nie pokazujemy, nie znaczy, że nic nie robimy – usłyszeliśmy w ministerstwie. Część kopalń uznano za nieperspektywiczne (inwestycje w nie się nie zwrócą ze względu na trudne warunki geologiczne, zagrożenia albo słabe złoża), w części kończy się węgiel. Lista nie ma statusu formalnego dokumentu i nie oznacza, że decyzja już zapadła. – PiS szedł do wyborów z hasłem „Nie będzie zamykania kopalń” i musi się zastanowić, jak to zamykanie ogłosić – mówi DGP osoba znająca sprawę.

Temat dotyczy zwłaszcza Polskiej Grupy Górniczej, która mimo dokapitalizowania kwotą 1,8 mld zł musi szykować kolejne cięcia. UE wciąż nie zatwierdziła jej planu naprawczego, a Bruksela dopuszcza pomoc publiczną tylko w wypadku restrukturyzacji, która może oznaczać zamykanie kopalń. Najgorszymi zakładami PGG w 2015 r. były Sośnica, Rydułtowy-Anna (to dziś część kopalni ROW), Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek (występujące obecnie pod wspólną nazwą Ruda). W radykalnym scenariuszu z tego zestawu pozostaną tylko Bielszowice. Plan restrukturyzacji KHW zakłada z kolei zamknięcie kopalni Wujek (a przynajmniej Ruchu Śląsk, czyli jej części), a Wieczorkowi kończy się złoże, więc „wygasi” się samo. W JSW porozumienie z bankami, które ma być podpisane do końca sierpnia, zakłada likwidację Krupińskiego.

To ryzykowny politycznie plan maksimum. – Spodziewam się mniej odważnych działań doraźnych, nie długofalowych – mówi DGP szef instytutu WiseEuropa Maciej Bukowski.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • życzę wyobraźni wyborcza kiłbaso(2016-08-02 08:49) Zgłoś naruszenie 98

  Patrzcie państwo a kopalnia Brzeszcze była AŻ tak "rentowna" że sprzedano ją za 1 zł. Tauronowi i niech zgadnę czyjąś stanie się po upadku pislamu "własnością" za kolejną już nic nie wartą złotóweczkę a może to już będzie jeszcze bardziej szmaciarski rubekek?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • permanentny(2016-08-02 12:00) Zgłoś naruszenie 82

  Moim zdaniem wystarczy odczepić obce firmy i ich pracowników,jak np elektryk obcej firmy pracujący na powierzchni kopalni ma też liczone za rok pracy półtora roku,jak górnik i skrócony czas pracy do emerytury To jest chore. Niech kopalnia odrzuci obce firmy,które przyssały sie a z wydobyciem węgla nie mają nic wspólnego i zostawić górników i inżynierów wydobycia i prezesa,a reszta za bramę i porozwiązywać umowy.Zreszta co ja tu bede powielał to co juz wszyscy wiedzą i rząd też.

  Odpowiedz
 • gazeciarz(2016-08-02 15:47) Zgłoś naruszenie 75

  Artykuł jest oparty na przypuszczeniach i spekulacjach, nie uraczymy to ani jednego zdania potwierdzającego stawianą tezę. O cenach za tone mozna poczytac na innych serwisach. To co tutaj Pani reporterka wypuściła to jakaś śmieszność bez jakiegokolwiek potwierdzenia. Kopalnie zamykane nie będą.

  Odpowiedz
 • Pierwsze do zamknięcia muszą być(2016-08-02 20:37) Zgłoś naruszenie 60

  kopalnie niemieckie. Niemcy są największym trucicielem w Europie. Do polskich kopalń należy dokładać! To nasza energia!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie