Nowy termin oddania do eksploatacji elektrociepłowni PKN Orlen we Włocławku o mocy 463 MWe przewidywany jest na pierwszy kwartał 2017 r. - poinformował płocki koncern. Wcześniej spółka informowała, że włocławski blok energetyczny ruszy w połowie 2016 r.

PKN Orlen podał, iż zawarł z konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska, które wybudowało elektrociepłownię we Włocławku, aneks do umowy na budowę elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. Według spółki, dokument ten „definiuje dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu”.

„W wyniku testów rozruchowych i pomiarów gwarancyjnych uzyskaliśmy szczegółową diagnozę pracy elektrociepłowni. Mamy pełen obraz kwestii technicznych, które należy poprawić i dzięki temu mogliśmy wypracować optymalne rozwiązania zmierzające do wykonania prac naprawczych przez konsorcjum” powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen dyrektor wykonawczy ds. energetyki tej spółki Marcin Wasilewski.

Jak poinformował PKN Orlen, zgodnie z aneksem „do około połowy września 2016 r.” włocławski blok będzie pracował w ramach ruchu regulacyjnego, podczas którego wytwarzana będzie i sprzedawana do odbiorców energia elektryczna i para technologiczna. Następnie, w kolejnych miesiącach planowany jest postój, podczas którego przeprowadzone zostaną naprawy i ponowne pomiary gwarancyjne oraz ruch próbny. Po ich zakończeniu elektrownia zostanie przekazana spółce do eksploatacji.

Reklama

„Termin oddania elektrowni do eksploatacji przewidywany jest na pierwszy kwartał 2017 r.” – zaznaczył PKN Orlen.

Blok gazowo-parowy dla PKN Orlen za 1,4 mld zł wybudowało we Włocławku konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku w grudniu 2015 r. Elektrociepłownia zabezpieczyć ma dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych do Anwilu, a nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.