statystyki

Koniec 14-letnich rządów Pawła Olechnowicza w Lotosie

autor: Adam Sofuł14.04.2016, 07:45; Aktualizacja: 14.04.2016, 08:05
Paweł Olechnowicz

Paweł Olechnowicz żegna się z Lotosemźródło: Materiały Prasowe

 Koniec 14-letnich rządów Pawła Olechnowicza w koncernie paliwowym. Rada nadzorcza odwołała go wczoraj z funkcji prezesa. Stery w spółce objął Robert Pietryszyn

Zmiana nie była zaskoczeniem – o odwołaniu Pawła Olechnowicza mówiło się od kilku tygodni. Jako kandydata na następcę w kuluarowych spekulacjach wymieniano Andrzeja Jaworskiego, posła PiS i krytyka Olechnowicza. Wczoraj jednak stery w spółce objął – jako p.o. prezes – delegowany przez radę nadzorczą jej przewodniczący Robert Pietryszyn. Ma pełnić tę funkcję do czasu wyłonienia nowego prezesa, nie dłużej niż trzy miesiące. Po tym okresie może już po prostu zostać „pełnoprawnym” prezesem. Minister skarbu powołał we wtorek do rady nadzorczej Marcina Jastrzębskiego, który mógłby zostać następcą Pietryszyna jako szef rady nadzorczej. – To nie jest jeszcze przesądzone – mówił wczoraj minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Wraz z Olechnowiczem funkcje straciło dwóch innych członków zarządu – rada odwołała Marka Sokołowskiego – wiceprezesa ds. strategii i rozwoju, oraz Zbigniewa Paszkowicza – wiceprezesa ds. poszukiwawczo-wydobywczych. W zarządzie pozostali Maciej Szozda oraz Mariusz Machajewski.

– Lotos potrzebuje świeżej krwi, ludzi z nowymi pomysłami, ludzi, którzy będą bardziej dynamicznie funkcjonować na rynku – uzasadniał zmiany minister Dawid Jackiewicz. – Ta spółka potrzebuje wzmocnienia. W najbliższym czasie usłyszą zapewne państwo plan stabilizacji finansowej tego podmiotu – dodał minister. W 2015 r. spółka miała ponad ćwierć miliarda straty. Rok wcześniej ujemny wynik sięgał 1,5 mld zł. Problemem Lotosu jest wysokie zadłużenie, ale strata w 2014 r. była związana z dużymi odpisami wartości aktywów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie