Zmiany w radzie nadzorczej Lotosu: Pierwszy krok do odwołania Pawła Olechnowicza?

autor: Adam Sofuł27.01.2016, 07:43; Aktualizacja: 27.01.2016, 08:33
Paweł Olechnowicz

Paweł Olechnowicz jest najdłużej pełniącym funkcję prezesem spółki Skarbu Państwa.źródło: Materiały Prasowe

Dziś walne zgromadzenie dokona zmian w radzie nadzorczej Lotosu. To może być pierwszy krok do odwołania jej szefa, Pawła Olechnowicza

Paweł Olechnowicz jest najdłużej pełniącym funkcję prezesem spółki Skarbu Państwa. Jego kariera w fotelu prezesa Lotosu jest dłuższa niż historia samego koncernu. W marcu 2002 r. stanął na czele Rafinerii Gdańskiej, która dopiero ponad rok później zmieniła nazwę na Lotos.

Ale wątpliwe, czy będzie na tym stanowisku obchodził 14. rocznicę urzędowania. O jego odwołaniu mówi się praktycznie od wyborów, chociaż z drugiej strony wiadomo, że Olechnowicz ma swoich zwolenników również w PiS. Miał do nich należeć m.in. Piotr Naimski, obecny pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Podobno właśnie obrona Olechnowicza miała mu przeszkodzić w objęciu bardziej eksponowanego stanowiska – był typowany jako kandydat na ministra energetyki, ale nie znalazł się w pierwszym rozdaniu rządowym i swoje stanowisko otrzymał dopiero pod koniec roku. – To jeden z najlepszych menedżerów w spółkach Skarbu Państwa, ale nie wiem, czy może być spokojny o swoje stanowisko – mówi o Olechnowiczu Maks Kraczkowski, poseł PiS.

Kurs Lotosu poniżej ceny emisyjnej

Kurs Lotosu poniżej ceny emisyjnej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Nie wiem, jakie decyzje zapadną podczas walnego zgromadzenia, jaką decyzję podejmie rada nadzorcza, uważam jednak, że powinna nastąpić zmiana na tym stanowisku – twierdzi Andrzej Jaworski z PiS, szef sejmowej komisji finansów publicznych i członek komisji skarbu. Argument za odwołaniem? Nieudana inwestycja w złoża Yme. Choć Olechnowiczowi udało się zniwelować przynajmniej częściowo negatywne skutki – dzięki zakupom złóż Sleipner pod koniec ubiegłego roku, a nieco wcześniej Heimdal, dotrzymał założonego w strategii spółki poziomu wydobycia, a dzięki tarczy podatkowej ma szanse na odzyskanie znacznej części utopionych w Yme pieniędzy.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Polak(2016-01-27 11:20) Zgłoś naruszenie 97

  Nieważne że najlepszy , że super fachowiec, że ma sukcesy , trzeba go upierd.... Bo nie z PISu. Ludzie obudźmy się zanim nie będzie za pòźno !!!

  Odpowiedz
 • moja elektrownia PV(2016-01-28 22:00) Zgłoś naruszenie 22

  Olechnowicza będzie szkoda, ale to, że ocenia go Andrzej Czerwiński, to jest po prostu granda - za ocenę kompetencji takich ludzi, jak prezes LOTOS bierze się poseł, o którym nie da się powiedzieć nic pozytywnego a ministrem skarbu został na 2 miesiące i do tego w trakcie gwałtownej łapanki.

  Odpowiedz
 • Elblążanka(2016-03-25 20:18) Zgłoś naruszenie 10

  Zwalniając Olechnowicza zrobicie niewybaczalny błąd. Przedstawicielka twardego elektoratu PIS z Elbląga.

  Odpowiedz
 • Aga(2016-04-12 09:39) Zgłoś naruszenie 10

  To jest straszne co w Polsce się robi.Tragedia! Olechnowicz człowiek wielkiego charakteru wspaniały menadżer i człowiek umiejący doskonale zarządzać zasobami ludzkimi. Dążący wytrwale do postawionych celów.Jeśli zostanie odwołany do wielka strata dla Polski. Ale w naszym kraju liczy się co innego. Towarzystwo z PIS -u to jest tragedia i to co wyprawia się w kraju w każdej dziedzinie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie