statystyki

Skarb Państwa wymienił radę Lotosu. To pierwszy krok do odwołania prezesa

autor: Adam Sofuł28.01.2016, 07:40; Aktualizacja: 28.01.2016, 08:43
Lotos

Wczoraj zmienił się skład rady nadzorczej Lotosuźródło: Bloomberg

Pierwszy krok do odwołania Pawła Olechnowicza, prezesa koncernu paliwowego, został zrobiony.

Ze starego składu rady nadzorczej pozostała tylko Katarzyna Witkowska, zasiadająca tam z ramienia resortu skarbu – pełni funkcję radcy ministra w departamencie spółek kluczowych. Ponadto do rady zostali wczoraj powołani: Dariusz Figura (warszawski radny PiS, absolwent Politechniki Warszawskiej, w latach 1983– –1990 współpracował z kierowanym przez Antoniego Macierewicza podziemnym pismem „Głos”), Katarzyna Lewandowska (urzędniczka Ministerstwa Skarbu Państwa), Cezary Krasodomski (menedżer, ostatno pracował w Cisco, wcześniej w OLPP, PGE Energia Odnawialna i Shellu) i prof. Maria Sierpińska z Akademii Ekonomicznej w Krakowie (w czasie poprzednich rządów PiS była jednym z doradców ds. gospodarczych premiera Marcinkiewicza, wchodziła też w skład zespołu, który miał opiniować kandydatów do rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa).

Przewodniczącym został Robert Pietryszyn, prezes spółki Wrocław 2012, który trafił do rady już pod koniec ubiegłego roku – minister skarbu ma bowiem prawo bezpośredniego mianowania jednego członka rady. Nie potrzebuje do tego walnego zgromadzenia. We wtorek pojawił się komunikat o odwołaniu Pietryszyna z rady Lotosu, ale dzień później już był w niej ponownie – jako przewodniczący. Pietryszyn uchodzi za bliskiego znajomego byłego rzecznika PiS Adama Hoffmana. Niedawno został wiceprezesem innej dużej państwowej firmy – PZU.

Minister skarbu nie ma w tej chwili bezpośredniego nominata w radzie Lotosu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie