statystyki

Górnictwo po nowemu, czyli wiele hałasu o... daty

autor: Karolina Baca-Pogorzelska29.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 29.12.2015, 10:16
Projekt noweli powstał bardzo szybko – a jako poselski nie musiał przechodzić przez skomplikowane procedury konsultacji międzyresortowych czy społecznych, skorzystał z prostej i szybkiej procedury ustawodawczej.

Projekt noweli powstał bardzo szybko – a jako poselski nie musiał przechodzić przez skomplikowane procedury konsultacji międzyresortowych czy społecznych, skorzystał z prostej i szybkiej procedury ustawodawczej.źródło: ShutterStock

Sejm uchwalił przed świętami nowelizację ustawy górniczej. Wbrew wielu opiniom ja uważam, że dobrze się stało. Ale całego zamieszania wokół sprawy trochę nie rozumiem.

Projekt noweli powstał bardzo szybko – a jako poselski nie musiał przechodzić przez skomplikowane procedury konsultacji międzyresortowych czy społecznych, skorzystał z prostej i szybkiej procedury ustawodawczej. W tej sytuacji czas odgrywał bardzo ważną rolę, ponieważ obecna ustawa pozwala na prowadzenie działań dotyczących restrukturyzacji sektora węgla kamiennego tylko do końca 2015 r. Zakresu czasowego nie zmieniła styczniowa nowelizacja ustawy przygotowana przez poprzedni rząd.

Dobrze się więc stało, że obecny Sejm zabrał się do górniczych przepisów przed końcem roku, bo to pozwoli na zachowanie ciągłości podjętych już działań.

Jeśli jednak ktoś myśli, że uchwalono właśnie nową ustawę górniczą – jest w błędzie. Nowo powstałe przepisy to w zasadzie kosmetyka tego, co poprzedni Sejm przyjął w styczniu (a co obecna władza – przypomnę – mocno krytykowała; zwłaszcza procedowanie w nocy, co, paradoksalnie, obecnie w Sejmie staje się chyba standardem dotyczącym ustaw ze wszelkich możliwych dziedzin, którymi PiS postanowił się zająć), a konkretnie zmiana kilkunastu zapisów ustawy obowiązującej od 2007 r. I żeby było jasne – nie są to wcale złe zmiany, jeśli wczytamy się w nowelizację oraz w ustawę.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie