"Harmonogram przedstawiony przez Ministerstwo Skarbu wydaje się akceptowalny do realizacji. Liczymy, że nie pojawią się inne zdarzenia, które mogą wpłynąć na blokowanie tej inwestycji" - powiedziała Nemś podczas konferencji dotyczącej projektu "Polityka energetyczna Polski do 2050 roku".
Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10% udziałów mają Tauron, Enea i KGHM. Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej według wcześniejszego harmonogramu planowane było na 2025 r. W lutym br. w Sejmie wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik stwierdził, że będzie to raczej 2027 r. W mediach pojawiła się również data 2031 r. jako termin uruchomienia pierwszej elektrowni atomowej. Przedstawiciele resortu skarbu zdementowali jednak te doniesienia.
W projekcie przedstawionym przez przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki przyjęto, że polityka energetyczna Polski będzie realizowana wg. tzw. scenariusza zrównoważonego, który przewiduje, że w 2050 r. bilans energetyczny Polski będzie zbliżony do tego, który ukształtuje się ok. 2035 r. Zakłada się zachowanie znaczącej, choć ograniczonej w stosunku do stanu obecnego, roli węgla i ropy naftowej oraz umiarkowany wzrost znaczenia gazu ziemnego, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych i włączenia energetyki jądrowej do bilansu paliw pierwotnych na poziomie ok. 12% (moc ok. 6000 MW).
"Prowadzone będą dalsze działania mając na celu dywersyfikację dostaw importowanych surowców energetycznych" - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Dodał, że trwają obecnie kolejne odbiory techniczne na terminalu LNG w Świnoujściu i w najbliższym czasie resort poinformuje o szczegółach tej inwestycji.
W drugiej połowie lipca br. minister skarbu Andrzej Czerwiński informował, że budowa terminala LNG w Świnoujściu zakończy się z "bardzo wysokim prawdopodobieństwem" w tym roku, być może we wrześniu lub październiku, a później nastąpi etap jej schładzania, co umożliwi przyjmowanie gazu skroplonego.
Projekt "Polityka energetyczna Polski do 2050 roku" został skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych, które potrwają do 18 września br.