"Potrzebujemy kilku tygodni, by się upewnić jaki harmonogram powinniśmy zbudować w relacjach z Katarczykami" - powiedział prezes Zawisza.

Pytany, kiedy w jego ocenie rozmowy z Qatargasem dotyczące przyszłego roku powinny się zakończyć, odpowiedział: "Myślę, że rozmowy z Katarem powinny się zakończyć w trzecim kwartale. To kwestia szacunku do partnera, by się przygotował do swoich wysyłek".

"W ubiegłym roku informowaliśmy o porozumieniu w grudniu, ale rozmowy toczyły się wcześniej. Relacje z Katarem oceniam pozytywnie" - dodał.

Pytany, czy będzie szansa na wynegocjowanie możliwości nieodbierania gazu, tak jak zostało to wynegocjowane w ubiegłym roku, odpowiedział: "Zawsze strony mogą się porozumieć, tak jak się porozumiały w zeszłym roku i zakładam, że taka formuła zawsze obowiązuje”.

W grudniu 2014 roku PGNiG podpisało porozumienie z Qatargasem w sprawie zmiany warunków umowy na dostawy LNG, przewidujące, że Qatargas w 2015 roku ulokuje wolumen gazu przewidziany w umowie z PGNiG na innych rynkach, a polska spółka pokryje różnice pomiędzy zakontraktowaną ceną, a ceną zapłaconą przez odbiorców.

Na podstawie umowy z Qatargas PGNiG miało odbierać od katarskiego dostawcy skroplony gaz poprzez terminal w Świnoujściu. Terminal jednak pozostaje nadal w budowie. (PAP)