Litewska spółka Litgrid i koncern ABB podpisały umowę na projektowanie i budowę jednego z kluczowych elementów mostu energetycznego LitPol Link - stacji przekształtnikowej prądu stałego.

Według ministra energetyki Litwy Jarosława Niewierowicza, projekt LitPol Link pozwoli krajom bałtyckim uwolnić się od izolacji energetycznej. "Dla Litwy jest to dosłownie okno energetyczne do Europy" - powiedział Niewierowicz.

Stacja przekształtnikowa prądu stałego wraz z rozdzielnią, niezbędna do połączenia dwóch systemów przesyłowych o różnym napięciu, powstanie w Olicie. Koncern ABB, który wygrał przetarg, wybuduje ją za 288 mln litów (347 mln zł). Całkowity koszt budowy mostu energetycznego wyniesie 1,28 mld litów (1,54 mld zł).

Most energetyczny jest polsko-litewskim projektem realizowanym przez spółkę LitPol Link, w której po 50 proc. udziałów mają polska spółka PSE Operator S.A. i litewski operator Litgrid AB. Zakończenie budowy mostu energetycznego mającego połączyć systemy energetyczne Litwy i Polski ma nastąpić w 2015 roku.