Po wykonaniu 100 odwiertów Państwowy Instytut Geologiczny przygotuje raport na temat zasobów gazu łupkowego na podstawie nowych szacunków - poinformował na debacie poświęconej gazowi łupkowemu Maciej Woźniak, doradca ministra środowiska i głównego geologa kraju.

W jego ocenie mogą to być zasoby większe niż przedstawione w pierwszym raporcie PIG.

"Po przekroczeniu liczby około 100 odwiertów będziemy w stanie przekazać nowy raport za pośrednictwem Państwowego Instytutu Geologicznego, oparty o świeże badania zasobów gazu łupkowego w Polsce. Spodziewamy się, że będą to zasoby większe niż przedstawione w pierwszym raporcie PIG" - powiedział Woźniak na debacie zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą" i PGNiG.

Poinformował, że dotąd wykonane zostały 33 odwierty, w tym trzy poziome. Szczelinowanie przeprowadzono w 10 odwiertach. "Zgodnie z zobowiązaniami koncesjonariuszy, w ciągu kolejnych ośmiu lat spodziewamy się 270 kolejnych odwiertów" - powiedział Woźniak. Dodał, że liczy na przyspieszenie prac poszukiwawczych w 2013 r.

"Tylko odpowiednio duża liczba odwiertów przybliża nas do oceny zasobów" - zaznaczył. Oszacował, że do tej pory na poszukiwania gazu łupkowego wydano około 3 mld zł.

Ostatnio PIG szacował, że prawdopodobne zasoby gazu łupkowego w Polsce to 346-768 mld metrów sześciennych.