W ciągu najbliższych dni przeprowadzimy szczelinowanie hydrauliczne w odwiercie poziomym w pobliżu Lubocina na Pomorzu. Do końca grudnia będziemy wiedzieć, czy jest tam gaz łupkowy - powiedziała PAP prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Koncesja Wejherowo na Pomorzu jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków. Następnie wykonano odwiert poziomy.

"Na Lubocinie przeprowadziliśmy już odwiert poziomy o długości jednego kilometra. Umieściliśmy w nim rury o długości 600 metrów. Nie udało się to na końcowym odcinku 400 metrów - nie chcieliśmy "pchać" tych rur na siłę, żeby nie uszkodzić odwiertu. Jednak to, co udało się osiągnąć, wystarcza nam do przeprowadzenia szczelinowania hydraulicznego w poszukiwaniu gazu. Odbędzie się ono w ciągu kilku najbliższych dni. Do końca grudnia będziemy mieli dane dotyczące obecności gazu w tym odwiercie" - zaznaczyła szefowa PGNiG.

W listopadzie PGNiG podało, że w przetargu na wykonanie szczelinowania na Lubocinie wygrała firma Halliburton Company Germany. W przetargu brały też udział firmy: Schlumberger Polska, United Oilfield Services oraz Weatherford Poland.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.