Amerykańska ucieczka z Kaukazu

autor: Magdalena Cedro05.12.2018, 07:20; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:26
Giganci naftowi zabiegają o „zazielenianie” swojego portfolio.

Giganci naftowi zabiegają o „zazielenianie” swojego portfolio.źródło: ShutterStock

ExxonMobil planuje sprzedaż udziałów w złożach ropy u wybrzeży Azerbejdżanu. Amerykańska spółka chce pozbyć się udziałów w złożach, które pozyskała w ramach umowy z 1994 r. dotyczącej wydobycia z olbrzymiego kompleksu złóż Azari-Çıraq--Günaşli (AÇG).

Umowa, nazywana w Azerbejdżanie kontraktem stulecia, umożliwiła temu krajowi rozwinięcie przemysłu naftowego po upadku ZSRR. Zachód liczył, że azerskie złoża pozwolą uniezależnić Europę od ropy z Rosji.

Reuters poinformował wczoraj, że ExxonMobil zamierza sprzedać swoje 6,8 proc. udziałów w AÇG. Przedstawiciele firmy nie chcieli komentować tych doniesień, ale jak podali dziennikarze, gigant oczekuje, że sprzedaż przyniesie nawet 2 mld dol. zysku. W konsorcjum pozostanie natomiast inny amerykański koncern Chevron z udziałem 9,57 proc. Całym projektem kieruje brytyjskie BP z udziałem 30,4 proc. Azerska spółka państwowa Socar ma 25 proc. udziałów.

Nie wiadomo, co stoi za decyzją giganta. Wojciech Jakóbik z branżowego portalu BiznesAlert.pl nie przecenia znaczenia tej wiadomości. – To nie jest przełomowa decyzja. Firmy często rezygnują z projektów, by zaangażować się w inne. Nie oznacza to, że region Morza Kaspijskiego traci na znaczeniu – podkreśla. Tym bardziej że ExxonMobil ma najmniejsze udziały ze wszystkich podmiotów zaangażowanych w wydobycie w kompleksie złóż AÇG.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie