statystyki

PGNiG chce zostać w Iranie i podnieść ceny za gaz dla odbiorców detalicznych

autor: Tomasz Jóźwik24.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:27
PGNiG

Firma nie zamierza rezygnować z wydobycia irańskiej ropy.źródło: Materiały Prasowe

Firma nie zamierza rezygnować z wydobycia irańskiej ropy. Nie wyklucza, że zwróci się do strony amerykańskiej o wyłączenie spod sankcji. A do URE o podniesienie taryf za gaz dla odbiorców detalicznych.

– Z takim wnioskiem zwrócił się już do amerykańskich władz francuski Total. Jeśli Amerykanie rzeczywiście wprowadzą sankcje wobec Iranu, to szansa, że zrobią dla kogoś wyjątek, nie są duże. Ale jeśli mimo wszystko Totalowi się uda, to my również pójdziemy tą ścieżką – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Powodem kłopotów zagranicznych przedsiębiorstw działających w Iranie jest wycofanie się prezydenta USA Donalda Trumpa z porozumienia nuklearnego. W lipcu 2015 r. podpisały je z Iranem Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania i Unia Europejska. W zamian za stopniowe znoszenie ekonomicznych sankcji Iran zgodził się poddać międzynarodowej kontroli swój program atomowy. Wśród firm, które po wznowieniu relacji gospodarczych wróciły do Iranu, był także PGNiG.

– Znaliśmy już wcześniej tamtejszy rynek, bo przed wprowadzeniem sankcji działała na nim i zbierała bardzo dobre opinie Geofizyka Kraków z naszej grupy kapitałowej – wyjaśnia Woźniak.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-05-25 14:25) Zgłoś naruszenie 20

    Gdy wprowadzano zasadę wolnego wyboru dostawcy gazu i prądu wyglądało to na likwidację monopoli. Ale zapomniano ten mechanizm zabezpieczyć i w efekcie np Tauron wykończył inych sprzedawców prądu podnosząc opłatę przesyłową tym odbiorcom którzy kupowali prąd gdzieś indziej. W tej chwili stworzył się idealny oligopol. Tauron sprzedaje prąd i gaz jak również PGNiG też prąd i gaz. I jeszcze skuteczniej wszystkich odbiorców doją wproeadzając mnóstwo dodatkowych opłat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie