statystyki

PKN Orlen rezygnuje z ropy z Iranu i obserwuje geopolitykę

autor: Rafał Hirsch31.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 31.10.2018, 08:16
Orlen generalnie ma dwie grupy dostawców. Pierwsza to trzy duże spółki, z którymi ma podpisane umowy długoterminowe. Druga to wszyscy pozostali.

Orlen generalnie ma dwie grupy dostawców. Pierwsza to trzy duże spółki, z którymi ma podpisane umowy długoterminowe. Druga to wszyscy pozostali.źródło: ShutterStock

To efekt wchodzących wkrótce w życie sankcji, które Amerykanie nakładają na Teheran. Po 4 listopada wszystkie firmy handlujące z Iranem będą narażone na restrykcje ze strony Stanów Zjednoczonych.

Klienci Orlenu na stacjach benzynowych nie zauważą z tego powodu żadnych zmian. Cena paliw w detalu w bardzo niewielkim stopniu zależy bowiem od tego, gdzie polskie firmy naftowe kupują ropę. Większe znaczenie ma to, jak kształtują się ceny ropy i benzyn oraz oleju napędowego na rynkach międzynarodowych, oraz to, ile na naszym rynku kosztuje amerykański dolar. Zresztą nawet gdyby zależność pomiędzy ceną a miejscem pochodzenia surowca była większa, to Iran nie należał do grona dostawców kluczowych.

Orlen generalnie ma dwie grupy dostawców. Pierwsza to trzy duże spółki, z którymi ma podpisane umowy długoterminowe. Druga to wszyscy pozostali, od których spółka kupuje pojedyncze tankowce, badając w ten sposób możliwości większej dywersyfikacji dostaw w przyszłości. W tej grupie znajdował się Iran, ale są tam też sprzedawcy z Norwegii, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Azerbejdżanu, Nigerii czy Iraku. Każdorazowo Orlen skrupulatnie bada właściwości chemiczne kupionej ropy (bo każda jest nieco inna) i sprawdza, czy da się ją bezpiecznie i efektywnie wykorzystać w naszych rafineriach. Jeśli tak, to współpracę można rozszerzać, a jeśli nie, to współpraca się kończy.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (3)

  • tfuuuu (2018-11-03 00:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jankeski pan życia i śmierci i jego tresowane kundelki czyli sen o demokracji.

    Odpowiedz
  • aha(2018-11-03 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Kondominium Rzymu i USA - przepłaca ludzi Rzymu, daje się kasę arystokratom i cwaniakom z Rzymu. Za darmo w TVP-is reklamuje się postawę światopoglądowe Rzymu, a oszukanym pracownikom TVP-is każe się zwracać część składki na ZUS, gdy prawo w zatrudnianiu się złamało. Opłacają się też ludziom USA i kłamią całkiem jak kościelni. Ciekawe ile nas ochrona gangsterska USA będzie kosztować?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie