statystyki

Amerykańska ucieczka z Kaukazu

autor: Magdalena Cedro05.12.2018, 07:20; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:26
Giganci naftowi zabiegają o „zazielenianie” swojego portfolio.

Giganci naftowi zabiegają o „zazielenianie” swojego portfolio.źródło: ShutterStock

ExxonMobil planuje sprzedaż udziałów w złożach ropy u wybrzeży Azerbejdżanu. Amerykańska spółka chce pozbyć się udziałów w złożach, które pozyskała w ramach umowy z 1994 r. dotyczącej wydobycia z olbrzymiego kompleksu złóż Azari-Çıraq--Günaşli (AÇG).

Umowa, nazywana w Azerbejdżanie kontraktem stulecia, umożliwiła temu krajowi rozwinięcie przemysłu naftowego po upadku ZSRR. Zachód liczył, że azerskie złoża pozwolą uniezależnić Europę od ropy z Rosji.

Reuters poinformował wczoraj, że ExxonMobil zamierza sprzedać swoje 6,8 proc. udziałów w AÇG. Przedstawiciele firmy nie chcieli komentować tych doniesień, ale jak podali dziennikarze, gigant oczekuje, że sprzedaż przyniesie nawet 2 mld dol. zysku. W konsorcjum pozostanie natomiast inny amerykański koncern Chevron z udziałem 9,57 proc. Całym projektem kieruje brytyjskie BP z udziałem 30,4 proc. Azerska spółka państwowa Socar ma 25 proc. udziałów.

Nie wiadomo, co stoi za decyzją giganta. Wojciech Jakóbik z branżowego portalu BiznesAlert.pl nie przecenia znaczenia tej wiadomości. – To nie jest przełomowa decyzja. Firmy często rezygnują z projektów, by zaangażować się w inne. Nie oznacza to, że region Morza Kaspijskiego traci na znaczeniu – podkreśla. Tym bardziej że ExxonMobil ma najmniejsze udziały ze wszystkich podmiotów zaangażowanych w wydobycie w kompleksie złóż AÇG.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie