statystyki

Trwa wyścig o surowce. Z sukcesami polskich firm

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Justyna Piszczatowska24.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 24.10.2018, 08:02
Innowacyjność jest nierozerwalnie związana ze złożami

Innowacyjność jest nierozerwalnie związana ze złożamiźródło: ShutterStock

Rozwijająca się światowa gospodarka potrzebuje coraz więcej nie tylko gazu i ropy. W wyścigu o kolejne złoża biorą udział także polskie firmy. Często odnoszą na tym polu sukcesy.

Najwięcej w ostatnim czasie słychać o poczynaniach PGNiG, prowadzącego działania na rzecz dywersyfikacji źródeł, z których Polska czerpie gaz, i uniezależnienia się od dostaw z Rosji. Obecnie koncern jest właścicielem 20 koncesji na Szelfie Norweskim, na którym jest obecny już od 10 lat, i regularnie pracuje nad rozwojem bazy surowcowej. Niespełna tydzień temu kupił od Equinora (do niedawna Statoil) kolejne złoże – Tommeliten Alpha – za 220 mln dol.

– Ten nabytek ma dla nas bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim w istotny sposób zwiększy produkcję PGNiG w regionie, z którego gazociągiem planujemy przesyłać gaz do Polski Baltic Pipe (od końca 2022 r. – red.). Dzięki tej transakcji wchodzimy do elitarnego grona firm, które prowadzą wydobycie z obszaru Ekofisk, na którym znajduje się jedno z największych złóż węglowodorów w Europie. Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie – ocenia tę transakcję prezes PGNiG Piotr Woźniak. We wrześniu informował na łamach DGP, że spółka zależna odpowiedzialna za upstream jako pierwszy polski podmiot otrzymała zgodę na działanie operatora na Morzu Norweskim. Chodzi o koncesję poszukiwawczą Shrek, w której PGNiG ma 40 proc. udziałów.

Inny państwowy potentat PKN Orlen od 2013 r. prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Ameryce Północnej. Na koniec 2017 r. zasoby rezerw udowodnionych i prawdopodobnych w Kanadzie wynosiły 141 mln baryłek oleju ekwiwalentnego (BOE), a średnie wydobycie w II kw. 2018 r. utrzymywało się na poziomie 17,1 tys. BOE dziennie.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie